Тема уроку: Рабство в Давньому Римі.
Тип уроку - комбінований.
Мета уроку - ознайомити учнів з положенням рабів в Стародавньому Римі.
завдання:
Устаткування: гра «Посилка» (коробка, в якій вилка, скло, шовк, зображення вовчиці з дітьми, шахова фігура, зображення гусей і Фетіди з Ахіллесом), гра «Звісточка» (зображення голуба з конвертами), портрет Ганнібала, таблички «Характеристика рабів », папір, олівці, ластик, ілюстрації рабів і гладіаторів.
Поняття: гладіатор, амфітеатр.
Хід уроку.
-
Організаційний етап.
-
Перевірка домашнього завдання.
-
«Посилка».
До нас прийшла посилка з Риму. Давайте подивимося чи все речі з Риму?
Учитель дістає з одного предмета, а діти згадують з якої це країни.
-
«Звісточка».
А ще нам голуб приніс звісточки з давнини. Але на конвертах не написано від кого? Прочитайте і скажіть, хто вам їх написав.
Учні читають їх вголос і говорять хто автор.
-
Хто це такий?
На дошку вивішується портрет Ганнібала.
З ким римляни воювали після розгрому військ Ганнібала?
- Відповідь учня
-
Актуалізація теми.
Для чого ж римляни вели війни?
-діти повинні спробувати відповісти нам це питання самі.
У вигляді підказки учитель показує таблички: «Що це таке і кому вони належали?»
Діти відповідають «Рабам».
Що ми дізнаємося з цих табличок?
Відповіді повинні бути наступні:
- національність,
-риси характеру,
-возраст,
-що вміє робити,
-про стан здоров'я
-
Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні ми і будемо говорити з вами про рабство в Древньому Римі.
Діти записують тему уроку в зошит.
Давайте подивимося на ілюстрацію в підручнику на с. 226. (робота з ілюстрацією)
Кого ми тут бачимо?
Діти повинні дати опис ілюстрації, виділити на першому плані рабів.
А тепер зверніть увагу на ілюстрацію на с.227. Що роблять раби на цій ілюстрації? (Робота з ілюстрацією)
Учитель відкриває дошку, де вивішені ілюстрації «Раби».
Давайте подивимося на ці ілюстрації про життя раба і складемо розповідь про його життя. (Завдання на розвиток уяви). На підготовку розповіді дається 5 хвилин. Потім вислуховуються відповіді (формування усного мовлення).
А хто це такі?
Учитель відкриває дошку із зображенням гладіаторів.
Запис у зошиті поняття «гладіатор». (Розширення словникового запасу)
Де ж проходили бої?
Запис у зошиті поняття «амфітеатр». (Розширення словникового запасу)
Що ви знаєте про гладіаторів?
Діти кажуть, про те, що їм вже відомо. (Залучення вже наявних знань)
-
Закріплення вивченого матеріалу.
Як ви ставитеся до рабства? Добре це чи ні розпоряджатися іншими людьми? (Вміння давати оцінку подіям)
Намалюйте малюнок «Раб» або «Гладіатор». (Розвиток уяву).
-
Домашнє завдання.
§49, скласти розповідь по ілюстрації на с. 227 (розвиток уяви та писемного мовлення).