К.Ф. Рилєєв. Дума «Смерть Єрмака і її зв'язок з російською історією».
Мета уроку:
- узагальнити і систематизувати пройдений матеріал;
- показати, як події історії (підкорення Сибіру) відбилися в пам'яті народу і в літературі;
- дати поняття про жанр думи;
- розвивати навички аналізу тексту, виразного читання.
Методичні прийоми: розповідь вчителя, повідомлення учнів, бесіда з питань, виразне читання, коментарі вчителя.
Обладнання: портрет К.Ф. Рилєєва, висловлювання сучасників про Рилєєва, презентація.
Хід уроку
I Вступне слово вчителя.
II Перевірка домашнього завдання.
1) Розповідь про К.Ф. Рилєєва.
2) Читання напам'ять учнями:
- «До тимчасового правителя» (уривок)
- «Громадянин»
- Уривок з думи «Іван Сусанін».
III Вивчення нового матеріалу.
1. Слово вчителя про жанр думи.
2. Читання думи «Смерть Єрмака» учителем.
3. Повідомлення учня на тему: «З історії приєднання Сибіру в XVI столітті».
IV Закріплення вивченого матеріалу.
Бесіда з питань.
- Про що думає Єрмак в ніч перед боєм? Як ви розумієте слова героя: «І ми-не святкують в світі жили»?
- Як загинула дружина Єрмака Тимофійовича? У чому бачить автор причину загибелі і кого засуджує за це?
- Як ви розумієте слова і терміни з твору?
А) «тать мерзенний» - (злодій, який заслуговує на презирство);
Б) «І вітри в нетрях вирували»
(Нетрі - місця, зарослі непрохідними лісами);
В) «З вождем спокій в обіймах сну
Дружина хоробра вкушала »
(Вкушати - відчути, випробувати).
- Яка тема цього твору? (Тема розширення російських земель).
- Який епізод з думи зобразив художник Дехтерёв? Читання епізоду.
- Хто намалював картину «Підкорення Сибіру Єрмаком»? Підтвердіть цитатами з думи.
- Який твір усної народної творчості близько до думі Рилєєва?
V Заключне слово вчителя.
VI Підсумок уроку. Виставляння оцінок.
VII Домашнє завдання.