Тема: «Культура стародавнього Єгипту».
Урок з історії із застосуванням ІКТ в 5 класі
Мета уроку: - познайомити учнів з культурою стародавнього Єгипту, в ході спілкування посилити зацікавленість дітей в знаннях даної теми.
За допомогою різних завдань і застосовуючи інтерактивну дошку закріпити отримані знання, отримані на попередніх уроках.
Обладнання уроку: Мультимедійний проектор, ноутбук, інтерактивна дошка, картки із зображеннями богів.
На дошці записана тема уроку.
Хід уроку:
I. Записати тему уроку в зошити.
Питання класу: - Що таке культура?
«Культура, все що зроблено руками людей».
Сьогодні ми, познайомимося з мистецтвом, науковими знаннями єгиптян і їх духовною культурою - вірування в богів. За допомогою різних завдань ми закріпимо новий матеріал і повторимо, отримані знання на попередніх уроках.
II. Перевірка домашнього завдання: CD - карта Єгипту.
завдання:
- Показати і назвати географічне розташування Єгипту, назвати і показати столицю;
- Знайдіть на карті Мегіддо, Фіви, Ахетатон, Нубії;
- Чому головною здобиччю на війні вважалися бранці, хоча по дорогах з Азії в Єгипет гнали також і великі стада биків, коней, а також звозили і награбоване золото?
III. Мистецтво як найважливіша культура в житті єгиптян.
Розповідь вчителя супроводжується презентацією (фрагментами скульптур, саркофага і т.д). За віруваннями єгиптян, душа померлого час від часу повертається з царства Осіріса і вселяється в мумію. Якщо душа, прилетівши в гробницю, не виявить мумії, вона загине і її загробне життя припиниться. Однак мумія недовговічна, тому в гробницю ставили кам'яну або дерев'яну статую померлого, в точності відтворює його вигляд. Вірили, що душа може вселитися в статую, якщо мумія не збережеться.
У мистецтві Стародавнього Єгипту величезну роль грала скульптура. Єгипетські статуї створювалися згідно з каноном - строгим законам, яким підпорядковувалося образотворче мистецтво. Ці скульптури виглядали фігури, або стоять з висунутою вперед ногою (як би йде), або сидять на троні з притиснутими до грудей або лежать на колінах руками і зімкнутими ногами, а покійних представляли зі схрещеними на грудях руками, де в одній був жезл, а в інший батіг символи влади. Фігури богів завжди були величезного зростання. Фігура фараона була менше фігури бога, але значно більше вельмож і простих людей. Статуя повинна була бути схожа на покійного, щоб душа її «дізналася» і вселилася в неї. Тому єгиптяни надавали великого значення портретній схожості.
Робота з підручником (стор.79) розглянемо бюст Нефертіті.
Учитель. На голові цариці Нефертіті висока синя корона, прикрашена різнокольоровою стрічкою. Особа має природний червонувато-жовтий колір, брови і очі підведені чорною фарбою, а губи - темно-червоною. Геніальний скульптор передав красивий овал обличчя єгиптянки з ніжною шкірою.
Повідомлення про сфінкса (учень готується заздалегідь). Великий Сфінкс на західному березі Нілу в Гізі - найдавніша збережена на Землі монументальна скульптура. Висічена з монолітної вапняної скелі в формі колосального сфінкса - лежачого на піску лева, обличчя якого, як здавна прийнято вважати, надано портретна схожість з фараоном Хефреном (бл. 2575-2465 рр. До н. Е.), Похоронна піраміда якого знаходиться поблизу. Довжина статуї - 72 метри, висота - 20 метрів; між передніми лапами колись розташовувалося невелике святилище. У північній частині Єгипту знаходиться близько 80-ти пірамід і тільки один сфінкс. Лише раз єгиптяни зважилися на створення настільки гігантської статуї. Лев був символом влади у багатьох стародавніх цивілізацій, в тому числі і у єгипетській. Об'єднання сили лева з головою тодішнього володаря Єгипту - Хефрена, символізувало владу фараона.
У художників були свої правила. У малюнках на папірусах і в розписах гробниць і храмів особа і ноги людини зображувалися вигляд збоку, а очі, плечі і руки так, як ніби ми дивимося на них спереду. Чоловіків малювали зі шкірою темного кольору, а жінок - світлого. Найбільшими на малюнках завжди зображували фігури богів. Фараони на малюнках зазвичай менше, але все ж набагато більше, ніж їх вельможі. І зовсім маленькими на малюнках представлені прості люди. Порушувати ці правила було заборонено.
IV. Боги Єгипту. Звуковий фрагмент - CD (електронний підручник «Історія стародавнього світу») розповідь про богів. Міф про Осіріса (розповідає заздалегідь підготовлений учень).
Закріплення вивченого матеріалу. Роздати картки із зображенням богів і назвати їх.
Знайти в підручнику і прочитати про священному бику (підручник стор.77). Як звали бика?
Физкультминутка
V. Наукові знання єгиптян. Учитель. До ультура Стародавнього Єгипту відбилася також у наукових знаннях єгиптян, що досягли значних успіхів в астрономії, медицині та математики. Уже тоді їм були знайомі чотири математичних дії: віднімання, складання, розподіл і множення.
У зв'язку з цим класом ставимо запитання: - Для яких цілей була необхідна древнім єгиптянам математика?
Відзначаємо успіхи в астрономії: рік складався у єгиптян, майже, як і сьогодні - з 12 місяців і ще 30 днів. А про досягнення в медицині дізнаємося, прочитавши вголос уривок з цитати Геродота, описуються лікування в Древньому Єгипті (стор.80).
Заключне слово вчителя
У гробницях, храмах, при розкопках древніх міст Єгипту знайдено безліч прекрасних творів мистецтва. Вони зібрані в різних музеях світу.
У цих музеях ви побачите єгипетські мумії і саркофаги, статуї богів і фараонів.
VI. Закріплення матеріалу проходить за допомогою інтерактивної дошки.
Завдання 1. Впишіть відсутні літери в імена богів і священних тварин, почитавшихся стародавніми єгиптянами.
А - - н бог сонця
Б - - - - т покровителька жінок і їх краси
А - - з священний бик
З - т бог пустелі
Про - - - - з фараон і суддя в царстві мертвих
Г - р бог покровитель правлячого в Єгипті фараона
І - - - а богиня, дружина Осіріса
М - - т богиня правди.
Завдання 2.
Які правила повинні були дотримуватися єгипетські скульптори, роблячи статую фараона.
Які правила повинні були дотримуватися єгипетські художники, зображуючи людей?
Домашнє завдання:
Параграф № 14, зробити творчу роботу (малюнок, саморобку) по культурі Стародавнього Єгипту.