Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Презентація по історії "Народження самостійних держав" (6 клас)





Скачати 36.68 Kb.
Дата конвертації 06.01.2018
Розмір 36.68 Kb.
Тип презентація


Технологічна карта уроку


Дата проведення:

05.03.2015 р

предмет:

Історія

клас:

6

Тип уроку:

Вивчення нового матеріалу

Вид уроку:

Кіноурок, урок теоретичних і практичних (самостійних) робіт

Тема урока

Народження самостійних князівств

мета уроку

Пояснити причини розпаду Русі; розповісти про наслідки розпаду Русі на окремі князівства

Завдання уроку:

  • освітні




  • розвиваючі





  • виховні



Підвести учнів до розуміння причин розпаду Давньоруської держави на уділи, до визначення відносин Русі і жителів Степу (половці) і познайомити з особистістю Володимира Мономаха.

Сприяти розвитку навичок роботи з текстом підручника, картами, ілюстраціями, умінь порівнювати, аналізувати, аргументовано доводити свою точку зору, розвивати аналітичне та критичне мислення учнів через прийоми ТРКМ.

Формувати особистісні цінності, історична самосвідомість: оцінка діяльності великих князів, вираз відношення до епохи роздробленості; прищеплювати інтерес до історичної спадщини.

Місце уроку в системі уроків

Урок № 1 (48) в розділі 3 «Роздробленість Русі (друга третина XII - XIII ст.)»

Основні поняття і терміни теми, дати теми

Період роздробленості, Володимир Мономах, Любецький з'їзд князів, усобиці, доля, «Статут», дати (1097 рік, 1113 рік, 1132 рік)

міжпредметні зв'язки

(із зазначенням тим в суміжних предметах)

Суспільствознавство: нарощування єдиної з історією структури громадських зв'язків, структури громадських зв'язків.

Географія: номенклатура географічних назв.

Література: спільна з історією орієнтація на інтерес учнів до внутрішнього духовного світу і світу міжособистісних відносин, що проявляється в схожих формах і прийомах аналізу літературних творів та історичних явищ.

ресурси уроку

(програмне забезпечення, дидактичні, технічні засоби, демонстраційне обладнання та матеріали)

Карта «Феодальна роздробленість Русі», підручник «Історія Росії» для 6 класу / П.А. Баранов, Л.К. Єрмолаєва, І.М. Лебедєва та ін .: під ред. Р.Ш. Ганеліна. - 2-е вид. - М .: Вентана-Граф, 2013. Презентація; проектор, магнітна дошка. Роздатковий матеріал.

Технології, форми, методи і прийоми організації діяльності вчителя і учнів

Технологія розвитку критичного мислення (ТРКМ) включає три стадії: «Виклик - осмислення - рефлексія». Прийоми: «Мозковий штурм», «Тонкі і товсті питання».

Форми: фронтальна, групова, індивідуальна.

Методи: словесний, наочний, практичний.

діяльність учителя

діяльність учнів

Пізнавальна

комунікативна

регулятивна

здійснювані дії

Формуються способи діяльності

здійснювані дії

Формуються способи діяльності

здійснювані дії

Формуються способи діяльності

1

2

3

4

5

6

7

  1. Організаційний момент - 1 хв.

1. Перевірка готовності учнів до уроку





Організовують робоче місце

саморегуляція

  1. Мотиваційно-цільовий етап

2. Постановка мети і завдання уроку.

Велика і могутня була Русь за часів Володимира Красне сонечко і Ярослава Мудрого, але світ всередині держави, сталий при Володимирі і не без зусиль збережений його наступниками, зберігався, але, на жаль, недовго. І вже з 1094 року на Русі почалося важке час князівських усобиць. Чому це сталось? Які труднощі довелося переносити русичам в цей час? Поговоримо про це на нашому уроці.

слухають вчителя


















виведення наслідків


















емоційно співпереживають

Планування навчального співробітництва з учителем і однолітками



Слайд 1.

3. Тема уроку «Народження самостійних князівств»


Робота в зошитах



Запис теми уроку




Планування: складання послідовності дій

Починати і закінчувати дію в потрібний момент

слайд 2

4. План уроку:

  • Початок дроблення Русі

  • Чому єдина Русь розпалася на самостійні князівства

  • Наслідки дроблення єдиної Русі

  • Князівства і землі роздробленої Русі

Робота з підручником § 15 - с. 112-118

Вчаться структурувати текст параграфа, знаходити головну і другорядну інформацію

Працюють з підручників, вступають в діалог з учителем

Уміння з достатньою повнотою і точністю виражати свої думки відповідно до завдань і умовами комунікації

Планування: складання послідовності дій

Починати і закінчувати дію в потрібний момент

  1. Введення в новий матеріал

5. Багато середньовічні країни Європи і Азії пройшли період роздробленості. У цих країнах будувалися незлочинні замки, міста, множилися фортеці і міста, багата хліборобська культура і ремесла. Часто спалахували міжусобні війни: правителі вели між собою нескінченні суперечки за першість ... Держави, який перед єдиними, дробилися на все більш дрібні самостійні держави.

Не минула роздробленості і Давня Русь. Як і чому відбувався цей процес? Які були наслідки роздробленості на Русі? - обговоримо ці питання на нашому уроці.

Виникнення внутрішньої потреби включення в діяльність ( «хочу»)


















виведення наслідків


















емоційно співпереживають

Планування навчального співробітництва з учителем і однолітками

Планування тематичної рамки навчальної діяльності

Починати і закінчувати дію в потрібний момент

  1. Робота по темі уроку (§ 15) - 25 хв.

Актуалізація знань учнів.

1. Початок дроблення Русі

а) династія Рюриково від Ярослава Мудрого (фрагмент відеоуроку з 6 хв. 33 сек.)

б) Володимир Мономах - онук Ярослава Мудрого

- характеристика історичної особистості

в) 1097 рік - з'їзд руських князів в Любечі

г) зміна порядку престолонаслідування

д) зростання авторитету Володимира Мономаха після з'їзду (1103, 1 111 роки)

е) 1113 - 1125 г. - князювання Володимира Мономаха

ж) «Статут Володимира Мономаха»

з) (син Мономаха) Мстислав Великий

і) поступовий розпад Русі на самостійні князівства

Перегляд відеоуроку №43

(ТОВ «Відкритий урок» на замовлення ТОВ «Інфоурок», 2014

www. infourok. ru

proekt. infourok @ gmail. com

/ відео - 6 хв. /








Осмислення і «привласнення» нового знання, формування власного ставлення до досліджуваного матеріалу.

Вчаться формулювати питання в міру співвіднесення старої і нової інформації. Працюють з новою інформацією, систематизують її.

Планування навчального співробітництва з учителем і однолітками

Співвіднесення того, що знають і того, що не відомо.

Запам'ятовувати і утримувати знання в часі

2. Робота над змістом відеофрагменту:

а) Володимир Мономах. Хто це?

б) 1097 рік - ...


в) 1103, 1111 рр. - ...




г) Суть політики князя






д) 1113 - 1125 рр. - ...

е) На що був спрямований «Статут Володимира Мономаха»? (встановлення порядку і згоди)




ж) Який цей правитель?



з) В яку смугу входила Русь і які процеси на Русі призупинив князь?

Відповідають на запитання вчителя за новою інформацією

Оволодіння прийомами аналізу історичної події, матеріалу відеоролика

Відповідають на запитання вчителя:


а) онук Ярослава Мудрого, князь

б) З'їзд князів в Любечі

в) походи Володимира Мономаха на половців

г) шукати світу при перевазі сил у половців і наступати, коли вдавалося знайти союзників

д) роки правління

е) вберегти не лише бояр, багате купецтво, дружинників і ін., але і смерда, ремісника

ж) діяльний, сильний, неабиякий розум ...

з) роздробленість, процеси розпаду Русі

Уміння грамотно висловлювати свої думки

Планування: складання послідовності дій

Уміння виділяти властивості в досліджуваних подіях і диференціювати їх

3. Чому єдина Русь розпалася на самостійні князівства? слайд 3-4

- Організовує роботу з картами «Русь в X столітті» і «Русь в XII столітті»

слайд 5

- Русь стала схожа на клаптикову ковдру

слайд 6

- В якому місті проходив з'їзд князя? В якому році?

Відповідають на запитання вчителя за новою інформацією













Відповіді учнів:

- У Любечі

- 1097 року




Физминутку - 2 хв.

4. Формує три групи.

1 група Слайд 7-8

- Які проблеми обговорювали в Любечі?

- Що означають їх слова: «Так відтепер об'єднаємося єдиним серцем ...»

- Подумайте, чи немає протиріччя з наступними словами: «... кожен володіє отчину свою ...»?

- З яким твердженням ви згодні:

А) «Рішення Любецького з'їзду закріпили об'єднання Русі»

Б) «Рішення Любецького з'їзду закріпили поділ Русі»


2 група Слайд 9-10

Робота з історичними фактами: збільшення князівств від 15 до 250 (XII - XIV ст.), 130 міжусобних воєн (XI - XIII ст.)

- Які ще причини розпаду єдиної Русі?

3 група Слайд 11-12

Робота з історичними фактами: в XII столітті стали поширюватися вотчини.

- Чи можна такого дружинника (боярина) назвати воїном? А землевласником?

- Які зміни відбудуться з таким боярином? Чи вигідно йому буде залишати свою землю, і йти за князем на інший престол?

- З яким твердженням ви згодні:

А) розвиток вотчинного землеволодіння сприяло роздробленості

Б) розвиток вотчинного землеволодіння перешкоджало роздробленості

1 група Слайд 13-14

Робота з історичними фактами: зростання міст від 20 до 134 (X - XII ст.), Збільшення ремісничих спеціальностей до 64

- Чому розпад держави міг сприяти зростанню міст?

2 група Слайд 15-16

Робота з історичними фактами: в XII столітті торговий шлях «з варяг у греки» втратив своє значення, з'явилося безліч нових торгових шляхів, в обхід міста Києва

- Чи залишився Київ в XII столітті головним торговим центром Русі?

- З яким твердженням ви згодні:

А) втрата Києвом значення найбільшого центру торгівлі сприяло розпаду держави.

Б) втрата Києвом значення найбільшого центру торгівлі не вплинуло на процес розпаду держави.

3 група Слайд 17-20

Робота з історичними фактами:

1. Державі Київська Русь постійно загрожувала зовнішня небезпека. Єдина держава захищало Русь від нападу кочівників.

2. Князь Володимир Мономах (1053-1125) за час свого правління здобув безліч перемог над половцями, змусивши їх откочевать далеко від кордонів Русі.

3. Перед настанням періоду роздробленості на час ослабла половецька небезпека.

- З яким твердженням ви згодні:

А) ослаблення зовнішньої небезпеки сприяло роздробленості

Б) ослаблення зовнішньої небезпеки перешкоджало роздробленості

Відповідають на запитання вчителя за новою інформацією


















Формування вміння порівнювати, узагальнювати, аналізувати, робити висновки

Слухають відповіді однокласників, вступають в діалог












Відповідь учнів:

- Рішення Любецького з'їзду закріпили поділ Русі.






Відповідь учнів:

- міжусобиці

- порядок управління





Відповідь учнів:

- такий дружинник не воїн, а землевласник

- не вигідно залишати свою землю









- розвиток вотчинного землеволодіння сприяло роздробленості








- чим менше територія, тим краще добробут











- немає, з'явилося багато торгових шляхів в обхід Києву



- втрата Києвом значення найбільшого центру торгівлі сприяло розпаду держави

























- ослаблення зовнішньої небезпеки сприяло роздробленості

Уміння формулювати свої думки, висловлювати їх вголос


















Слухають співрозмовника.

будують зрозумілі

для співрозмовника

висловлювання

контролюють

правильність

відповідей учнів


Слухають співрозмовника.

контролюють

правильність

відповідей учнів










Слухають співрозмовника.

контролюють

правильність

відповідей учнів







Слухають співрозмовника.

контролюють

правильність

відповідей учнів









Слухають співрозмовника.

контролюють

правильність

відповідей учнів

Слухають співрозмовника.

контролюють

правильність

відповідей учнів























Слухають співрозмовника.

будують зрозумілі

для співрозмовника

висловлювання

контролюють

правильність

відповідей учнів

Побудова монологічних висловлювань















































Уміння виділяти властивості в досліджуваних подіях і диференціювати їх

4. Наслідки дроблення єдиної Русі.

Робота в зошитах (с.47).

слайд 21-25

- Назвати позитивні і негативні наслідки



Відповідають на запитання вчителя за новою інформацією

Формування вміння порівнювати, узагальнювати, аналізувати, робити висновки

відповіді:

- позитивні: ремесла, культура, міста

- негативні: усобиці, оборона

контролюють

правильність

відповідей учнів

Побудова монологічних висловлювань


Уміння виділяти властивості в досліджуваних подіях і диференціювати їх

5.Князівства і землі роздробленої Русі

Робота в зошитах (с.46).

слайд 24-25

Практична робота в контурній карті (підручник - с. 114, зошит - с. 46)

Формування вміння порівнювати, узагальнювати, аналізувати, робити висновки





V. Рефлексія уроку - 5 хв.

слайд 26

1. Чому Володимир Мономах, діяльність якого високо оцінюють історики, зміг перемогти половців, а зупинити дроблення Стародавньої Русі не зумів?





Закріплення нових знань і перебудова свого первинного уявлення про досліджуваному матеріалі. Цілісне осмислення і «привласнення» нового знання, формування власного ставлення до досліджуваного матеріалу.




Рефлексія способів і умов дії, контроль і оцінка процесу і результатів діяльності.

Встановлення причинно-наслідкових зв'язків, уявлення ланцюжків об'єктів та явищ.



Участь в колективному обговоренні вивченого матеріалу.



Уміння з достатньою повнотою і точністю виражати свої думки відповідно до завдань і умовами комунікації; володіння монологічного та діалогічного формами мови.

Знайомство з комунікативними навичками «Я знаю!»



Виконують дію за заданим зразком, правилом, з використанням норм



Оволодіння прийомами контролю і самоконтролю засвоєння вивченого

VI. Підсумок уроку. Оцінювання учнів. Домашнє завдання - 3 хв.

Підводить підсумок з висловлювань учнів.

Домашнє завдання (диференційоване)

1. Для сильних - § 15, З.5

2. Для середніх учнів - § 15, завдання 1

3. Для слабких учнів - § 15, завдання 3









hello_html_5091afbc.png


Орищенко Наталія Іванівна, м Новотроїцьке