Тема: «У місті богині Афіни»
цілі:
-
1. Ознайомити учнів з розвитком ремесла, мистецтва, особливостями архітектурного стилю древніх Афін; розширити уявлення про життя в Афінах.
-
2. Розвивати аналітико синтезує мислення; пізнавальні та практичні вміння.
-
Виховувати гуманність; позитивну мотивацію до навчання.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: Урок - подорож.
Обладнання: підручник-історія Стародавнього світу - 5 кл., Автор - Вигасин А.А., Годер Г. І., Свенцицкая І. С; робочий зошит з історії стародавнього світу, карта, комп'ютер.
План уроку:
I. Організаційний момент. Повідомлення теми і цілей.
П. Перевірка знань учнів з вивченої теми.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Закріплення матеріалу.
-
Підсумок уроку.
-
Домашнє завдання.
Структура і хід уроку.
-
Організаційний момент.
Тема уроку «У місті богині Афіни». На уроці ми познайомимося з розвитком ремесла, мистецтва і особливостями архітектурного стилю древніх Афін.
слайд 1
За старих часів, в античному світі,
25 століть назад,
міста не знали світу,
йшов війною на брата брат,
і наймудріші вирішили,
сварки вічні страшні,
можна в знаннях і силі
змагатися без війни.
Нехай в Олімпію прибуде,
цієї школи 5 клас,
Для боїв мирних буде,
полем бою цей клас.
-
Перевірка раніше вивченого матеріалу.
Перш, ніж приступити до вивчення нового матеріалу, перевіримо знання з «Древній Греції».
1. Пограємо в гру-«Щасливий випадок».
Питання гри:
-
Автор «Одіссеї» і «Іліада»
-
Півострів, на якому розташована Д. Г.
-
Море, назване на честь нещасного батька, який кинувся в його води
-
Скільки подвигів здійснив Геракл
-
Ім'я будівельника міфологічного лабіринту
-
Головний герой «Одіссеї»
-
Священна гора Греції
-
бог-громовержець
-
Коротка, точна мова
10.Самий великий о. Греції
11 .Коренние жителі Греції
12.Главний порт Аттики
13.Імя знаменитого давньогрецького вченого - лікаря
14.Простой народ по-грецьки
15.Імя, під яким Одіссей представив себе Циклопові
16.Предмет, що з'явився причиною розбрату між 3-ма Богинями
17. Місто по-грецьки
18.Есть чи в Греції повноводні річки
19.Билі чи придатні грунту Греції до землеробства
20.Сосуд для вина і масла
21.Греческая богиня любові
-
Хто скасував боргове рабство в Д. Г.
-
Ігри, які проходили 5 днів в Олімпії
-
Місто, яке в Греції вважали «військовим табором»
25.Военачальнік по - грецьки
2. Робота в зошиті і з інтерактивною дошкою.
слайд 2
Висновок: Стародавня Греція розташована на півдні Балканського півострова. З Заходу, Півдня і Сходу берега Греції омиваються водами Егейського моря. На море багато островів, найбільший з низ - о. Крит. Великих і повноводних річок в Греції немає. Значну частину Греції покривають круті і обривисті гори. Вони ділять Грецію на ізольовані одна від одної області.
-
Вивчення нового матеріалу.
Підніміть руки, хто бував в Стародавніх Афінах?
Сьогодні ми зробимо екскурсію в Стародавні Афіни: побуваємо в афінському районі Керамік, відвідаємо головну площу - Агору і проведемо екскурсію по Акрополя.
слайд 3
Подивившись місто, ми подумаємо і відповімо на питання «Чому Афіни
вважали серцем Греції? »
слайд 4
Отже, ми під'їжджаємо до міста з боку моря.
слайд 5
Афіни - один з найдавніших міст Європи. Виник в п'яти- шести кілометрах від моря. Жителі боялися раптових нападів піратів. На рівнині розташований плоский пагорб з обривистими схилами. На його вершині рівний майданчик. Тут і виникло поселення.
слайд 6
Як ви думаєте, чому вдома є і біля підніжжя пагорба?
Афіни швидко росли, на пагорбі не вистачало місця, люди стали селитися біля підніжжя. Серед жителів Афін були гончарі, ковалі, чоботарі, муляри, ткачі.
слайд 7
Район, де селилися гончарі називається - Керамік - по грецьки слово «керамос» означає глина, звідси і назва кераміка -вироби з обпаленої глини. Слово Керамік - нове поняття і означає-район гончарних майстерень. Керамік розташований за кріпосними стінами, щоб не дратувати вільних громадян своїми вузькими і кривими вуличками, запахом диму. Тому що тут постійно диміли печі, в яких обпікалися судини.
слайд 8
Власники гончарних майстерень мали кілька рабів, які виконували грубу, одноманітну роботу -подносілі паливо до печі, за допомогою залізного жердини ворушили вугілля в печі.
слайд 9
У кераміці гончарі робили різні судини і вази.
слайд 10
Але найвідоміші -чернофігурние - по червоній глині художник наносив фігури чорним лаком.
Пізніше стали надходити навпаки - для фігур зберігали природний колір глини, а чорним лаком покривали іншу поверхню вази - це червонофігурні судини.
слайд 11
Через деякий час, ми виходимо на головну площу міста вона називається Агора.
слайд 14
Агора - ринкова площа. Тут дуже багато людей і, побачивши нас, торговці, які сховалися від сонця під навісами з
очерету, зазивають нас своїми криками - «Купіть оцту, купите масла,
купите риби, ви забули купити зелень ».
слайд 15
- Подумайте, які товари на афінському ринку були в достатку? А чого
завжди не вистачало і чому?
(В Греції через кам'янистого грунту погано росли ячмінь і пшениця, в
неврожайні роки хліба не вистачало і бідняки голодували. Зате на ринку в
достатку були виноград, оливки, масло, сир, риба.)
в одному місці ринку купували сир, в іншому - овочі, в третьому - наймали
вправного кухаря для званного обіду. Були і розваги - півнячі бої,
виступи фокусників, глотателей кинджалів.
Більшість афінських жінок на ринок не ходили, щоденні покупки
робили їхні чоловіки.
На ринку завжди був порядок. За порядком стежили доглядачі ринку.
Щоб трохи відпочити і сховатися від палючих променів сонця, давайте з
вами зайдемо в Портик - це напіввідкрите приміщення, дах якого
підтримують колони.
слайд 16
Тут багато вільних громадян, які обговорюють останні новини або
просто базікають про всяку всячину.
Афіняни не уявляли собі життя без щоденних відвідувань Агори.
Але ось ми залишаємо і Агору і наближаємося до високого пагорба в центрі міста.
слайд 17
Це -Акрополь -холм з крутими і обривистими схилами.
слайд 18
Лише одна дорога веде на Акрополь.
Ми піднімаємося по дорозі і бачимо праворуч на уступі скелі невеликий храм. Це храм богині перемоги Ніки.
слайд 19
Зазвичай Ніку зображували крилатою дівчиною. Але, здобувши перемогу над персами, афіняни побажали назавжди залишити Ніку у себе і не дати їй відлетіти. Тому вони спорудили храм на честь Ніки безкрилою.
слайд 20
Піднімаючись вище, ми бачимо на високому постаменті статую Афіни -воітельніци.
слайд 22
Існує міф про народження богині: одного разу у Зевса страшно розболілася голова. Покликав він свого сина бога Гефеста, просячи позбавити від нестерпного болю. Змахнув Гефест гострою сокирою, розкололася на мить голова Зевса і з неї в повному озброєнні з'явилася богиня мудрості і справедливої війни Афіна. Такий її і створив геніальний скульптор Фідій. Моряки підпливаючи до Афін, могли помітити, як блищать на сонці її позолочені шолом і наконечник списа.
Статуя Афіни - це архітектурний центр Акрополя.
Піднявшись, на саму вершину, ми бачимо головний храм міста Парфенон- це храм богині Афіни.
слайд 23
Храм оточений колонами, називають окриленим. Будівельники прагнули до того, щоб будівля була схоже на живу істоту. Кожна колона відкидає тінь. У міру руху сонця тіні біжать, ковзають світлові відблиски, і здається, що храм міняє обриси і форму, він ніби живе і дихає. Завдяки колонах наше око глядача не наштовхується на глуху стіну, а проникає всередину будівлі. Оточений колонами храм здається більш легким і красивим.
слайд 24
Його дах має два ската. Карниз і обидва ската утворюють трикутник -Фронтон - він заповнений статуями.
слайд 25
Як ви думаєте, що знаходиться всередині храму?
Давайте увійдемо всередину храму.
І ми зупиняємося в подиві. Перед нами велика статуя Афіни. «
слайд 26
Як вдалося Фідію зробити Афіну схожою на живу? »- основа статуі- дерев'яна, одяг, щит, шолом зроблені із золота, шия і руки - з пластинок слонової кістки під колір людського тіла, очі - з коштовного каміння. У правій руці Афіна тримає крилату Ніку, лівої спирається на щит, всередині якого видно священний змій.
Захоплені майстерністю Фідія, ми виходимо з Парфенона і бачимо ще один храм.
слайд 27
Це храм - Ерехтейон - храм Афіни і Посейдона. Цей храм побудований на місці суперечки Афіни і Посейдона, хто буде покровителем міста. В міфах розповідається, що в той час, коли місто було тільки що заснований, але ще не мав назви, посперечалися між собою бог Посейдон і богиня Афіна за право бути покровителем нового міста. І ось на вершині Акрополя зібралися люди і боги. Вирішено було: хто зробить місту кращий подарунок, той і стане його покровителем. Ударив по скелі тризубом Посейдон, і забило джерело води. Всі зраділи - води в Аттиці було мало - і кинулися пити. Але тут же стали відпльовуватися. (Чому Посейдон міг подарувати солону воду?), Тоді Афіна встромила в землю свій спис, воно зазеленіло і перетворилося в дерево. Це і було перше оливкове дерево. Всі визнали подарунок Афіни кращим, і місто було назване на її честь.
слайд 28
В одному з портиків замість звичайних колон стояли каріатиди - кам'яні фігури юних дівчат. Ось і підійшла до кінця наша екскурсія.
4. Робота за підручником
Відкриваємо підручник на стор. 167 - прочитати. Чому так вважали афіняни?
5. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Відповідь на проблемне завдання: «Чому Афіни називали серцем
Греції? »
слайд 29
2. Робота в робочому зошиті на стор. 28. зад. № 39.
3. Робота в гончарній майстерні - 2 учні біля дошки (розфарбувати вази
і пояснити - як же виконували свою роботу художники?)
4. Робота з класом з питань:
-
Як називається площа, де можна купити товари?
-
Як називається район, де працюють «наші художники»?
-
Хто проживає в цьому районі? Яку роботу виконують гончарі?
-
Подумайте, чому гончарне виробництво в Стародавній Греції
відігравало велику роль в житті людей, ніж в наші дні?
6. Підсумок уроку. Домашнє завдання - п. 37, ст. № 3, стор. 172 -
придумати розповідь від імені мандрівника, який відвідав
Афіни в давнину.