Інтегрований урок історії і літератури «Події ВВВ в історичних документах і літературі»
11 клас
Мета уроку:
-
навчальна: розкрити виховує роль культури в роки Великої Вітчизняної війни, показати, що радянське мистецтво формувало люди прагнення відстояти незалежність своєї Батьківщини, вважало себе мобілізованим, зміцнювало і гартувало дух народу, воно було борцям.
-
розвиваюча: розвивати навички роботи з додатковою літературою, робити повідомлення, застосовувати знання, отримані на одному уроці, на інших уроках.
-
виховна: продовжити роботу з патріотичного та естетичного виховання учнів шляхом показу б'ється характеру мистецтва, тисячі діячів якого зі зброєю в руках здобували волю, розкриття його патріотичного змісту.
Хід уроку
I. спонукання
учитель літератури
Сьогодні ми проводимо не зовсім звичайний урок. Наш урок поєднав в собі і літературу, і історію. Його тема «Події ВВВ в історичних документах і літературі» Фліпчарт стр1
В цьому році виповнюється 70 років з того часу як почалося страшна подія в житті народу - ВВВ.
Учитель історії, літератури
"Той самий довгий день в році, І стільки додолу поклала
З його безхмарною погодою Що двадцять років
Нам видав загальну біду на всіх, І тридцять років
На всі чотири роки. Живим не віриться,
Вона такою втиснула слід що живі .. ". стр2
(К. Симонов).
Уривок «Початок війни»
Вчитель історії
Радянська людина хотів знати правду про війну. Але правда прийшла в літературу про війну лише в другій половині 50-х рр. після смерті І. В. Сталіна і зменшення ідеологічного тиску на літературу і мистецтво.
учитель літератури
«Література про війну розвивалася в трьох напрямках, взаємодія яких утворило в російській літературі другої половини ХХ протягом так званої« військової прози ».
Вчитель історії
Сьогодні нам з вами треба буде поговорити про публіцистику та прозі військових років, знайти в них відображення історичних фактів і порівняти історичні нариси з художніми. У перші дні війни чільне місце в літературі зайняли найбільш гнучкі і оперативні жанри: публіцистика, пісня, нарис, коротка розповідь, ліричний вірш.
учитель літератури
-Що ми розуміємо під словом нарис? (Запишіть ключові слова і складіть визначення) стр3
-Як ви думаєте, чим художній нарис відрізняється від історичного? (Діаграма Вена) стр4
(Нарис, один з різновидів малої форми епічної літератури - оповідання, відмінна від іншої його форми, новели, відсутністю єдиного, гострого і швидко разрешающегося конфлікту і більшою розвиненістю описового зображення. Невелике літературний твір, короткий опис життєвих подій (зазвичай соціально значущих)
Розповідь- мала епічна жанрова форма художньої літератури - невелике за обсягом зображених явищ життя, а звідси і за обсягом свого тексту, прозовий твір.
II. Реалізація
Кожній групі належить попрацювати з окремим твором: стр5
1 група-А.Толстой «Фашисти відповідатимуть за свої злодіяння»
2 група-Ілля Еренбург «Презирство до смерті»
3 група-М.Шолохов «Слово про рідну матір»
4 група-Василь Гроссман «Требленскій пекло»
учитель літератури
До кожного твору підібрані історичні факти, які теж пропонуються вам для аналізу. Ви повинні записати якісь події ВВВ описуються в художньому нарисі, які в історичному, в графі коментарі порівняти і зробити висновки.
Робота з текстами. Заповнення тричастинній щоденника
Історичні події в творі
Історичні події в документах
Коментарі
твір
-
Переселення людей в табір.
-
Рік виникнення табору
-
Творець табору вказано
-
Терміни перебування в таборах
-
територіальні особливості
-
види покарань
-
Види трудової діяльності
1. Точне тер-ве розташування
2. Спроба встановити кількість загиблих в таборі.
3. Детальний опис таборів смерті.
4. Опис знущань над ув'язненими.
5. Основні ув'язнені - євреї.
В.Гроссман «Требленскій пекло»
-
Битва під Смоленськом.
-
Території, які зазнали атак
-
партизанські рухи
-
Розправа з партизанами
-
засоби боротьби
1. Роки битви під Смоленськом
2. Території окуповані.
3. Роль партизан в цій битві
4. Дії партизан по відношенню до фашистів.
5. Розправа фашистів над партизанами.
І.Еренбург «Презирство до смерті»
-
партизанські рухи
-
Знущання фашистів над російськими
-
накази Гітлера
1.Дать нападу фашистів на СРСР
2. Таємні накази Гітлера
3. Розкопки, що розкривають знущання фашистів
О. Толстой «Фашисти відповідатимуть за свої злодіяння»
1. Битва під Сталінградом
2. Тер-і військових дій
1. Сталінградська битва
2. Дати подій
3. Число загиблих
4. Роль інших держав.
М.Шолохов «Слово про рідну матір»
Відповіді учнів. Коментарі вчителя.
Вчитель історії
Карта військових дій «Шлях до перемоги»
III. рефлексія
учитель літератури
Повернемося до початку уроку і давайте відповімо на питання що відрізняє худ. нарис від історичного? Стр4
тестування учнів
учитель літератури
«Солодкість перемоги стирає гіркоту терпіння», - говорить прислів'я.
Стирає чи? Ось уже 66-й рік пішов з дня, коли в Москві прогриміли 30 залпів з 1000 гармат, що знаменують Перемогу над фашистською Німеччиною. Але біль втрат і втрат ніколи не вщухне в серцях людей, що зустріли війну лицем до лиця, прокрокували її кривавими дорогами.
Вчитель історії
Коли це буде, не знаю:
В краю белоногих беріз
Перемогу дев'ятого травня
Відсвяткують люди без сліз.
учитель літератури
картка виходу
Сьогодні на уроці я дізнався ...
Сьогодні на уроці я відчував ...
На уроці мені сподобалося ...
На уроці мені не сподобалося ...
Пісня під час заповнення картки виходу «Журавлі»
Домашнє завдання
Література К. Симонов «Російські люди» читати, принести текст
Історія Підготовка до тестування, повторити матеріал по ВВВ