Світлана Агафонова
Конспект уроку з історії 9 клас «Життя і побут радянських людей в 20-30 роки» в спеціальній (корекційної) школі 8 виду
Тип уроку
комбінований
Тема
Життя і побут радянських людей в 20-30-і роки.
Мета: Дати учням загальне уявлення про життя і побут радянських людей в 20-30-і роки.
завдання:
освітні
-Дати відомості, що з проведенням індустріалізації і колективізації в життя всіх простих людей відбулися великі зміни;
-раз'ясніть, що у всіх простих громадян життя і побут були однаковими;
-подчеркнуть зміни в психології людей.
корекційні
-розвивати пізнавальні здібності в ході бесіди.
виховні
-прівівать інтерес до історії своєї Батьківщини.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки (інд., Перфокарта, підручник
Хід уроку
1. Оргмомент
Перевірка готовності до уроку
II.Актуалізація і перевірка пройденого матеріалу
1. Картки (з індивід. Опитуванням)
2. Фронтальне опитування:
Яку тему вивчали на попередньому уроці (Згадують тему попереднього уроку.)
- Про що йшла мова на уроці?
-Які події вплинули на розвиток радянської культури, науки, освіти?
-Які області науки розвивалися успішно?
Яке винахід зробив С. В. Лебедєв?
-В чому користь даного винаходу?
-Чому в той час суспільству потрібні були корисні копалини?
-Що нового з'явилося в кіномистецтві?
- Про що писали свої твори письменники, поети, художники?
III.Сообщеніе нових знань
«Людей життя Радянських 20-30г. в побут і »
(Тему уроку ви дізнаєтеся, якщо поставите слова в потрібному порядку)
Повідомлення теми уроку:
«Життя і побут радянських людей в 20-30 роки.»
Вступне слово вчителя.
З проведенням індустріалізації і колективізації в життя радянських людей відбулися великі зміни.
Ці зміни були пов'язані з будівництвом нових промислових підприємств.
Слайд 1.
У роки перших п'ятирічок тисячі молодих людей по путівках комсомолу їхали будувати нові промислові підприємства і електростанції.
Їм доводилося жити в тяжких умовах, в наметах або бараках. Харчувалися в їдальнях.
Слайд 2.
Навколо споруджуваного підприємства поступово відбудовувався і робітниче селище. Будинків на всіх не вистачало, тому будували спільні бараки, де в одній кімнаті проживали кілька десятків людей.
Окремих квартир робочим не належало.
Слайд 3.
Молоді люди дорослішали, заводили сім'ї. Для них стали будувати будинки комуни або гуртожитку. Такі будинки нагадували багатоповерхові бараки.
Слайд 4.
На кожному поверсі розташовувався довгий коридор з множинними дверима. За кожними дверима перебувала окрема кімната.
слайд 5
Кухня, ванна і туалет розташовувалися в кінці коридору, якими користувалися всі сім'ї, які живуть на цьому поверсі.
Вранці в туалет і ванну вибудовувалася черга, т. до все починали працювати в один і той же час.
слайд 6,7
На кухні у кожної сім'ї був свій стіл з гасниці, на якій готувалася їжа.
Тут же прали і сушили білизну. На загальних кухнях сусіди постійно сварилися і скандалили між собою.
У багатьох містах в старих житлових будинках всі квартири були перетворені в комунальні. Комунальні квартири нагадували гуртожиток. Перед дверима в квартиру на стіні було кілька дзвінків. Під кожним дзвінком писали прізвище, ім'я проживає в одній з кімнат квартири. За кількістю дзвінків можна було визначити скільки сімей живе в квартирі. Але житла все одно всім не вистачало. Коштів на будівництво житлових будинків уряд не виділяв. Тому в старих будинках заселялися підвали і навіть горища. Харчувалися люди погано. Продукти розподілялися за картками.
слайд 8,9
Це були хліб, крупи, риба, рибні консерви. М'ясо та масло давали рідко. За всіма продуктами завжди стояла черга.
Всі були однаково рівні. Крім бідності люди жили в постійному страху. За будь-яку критику уряду їх могли посадити і розстріляти. Городяни боялися один одного, т. К серед них було чимало донощиків.
За доносами заарештовували і відправляли до таборів сотні тисяч людей.
Одягалися городяни просто.
Слайд 10.
Чоловіки в основному носили полотняні штани, сорочку на випуск і кепку. Жінки одягали темні спідниці довжиною трохи нижче колін і блузки з довгим рукавом. Розкіш в одязі і в побуті засуджувалася.
Якщо у кого-то з сусідів в кімнаті бачили кришталеву або дорогий посуд, то тут же доносили на нього. З'явилося слово «міщанин», яким презирливо називали таку людину.
IV.Закрепленіе пройденого матеріалу
А) Перфокарта (інд. Картки)
(див. в додатку)
Б) Питання для бесіди:
1. Як ви думаєте, наскільки було незручно жити в таких квартирах (див. Ілюстрацію підручника на стор. 147)
2. Чому продукти видавалися за картками?
3. Що характерного було в їхньому одязі?
А) Розгадування кросворду
По горизонталі:
1. На чому люди готували їжу?
По вертикалі:
2. Якщо житла не вистачало, то куди ще заселяли людей?
3. Що стали будувати для тих, хто обзаводився сім'ями?
4. Де доводилося жити людям на новобудовах?
По горизонталі:
5. Як розподілялися продукти?
V.Заключітельная частина
1. Запис домашнього завдання
Стор. 146-148 прочитати, підготуватися до переказу.
2. Виставлення оцінок
3. Підсумок уроку
-Що ми вивчали на уроці?
-У зв'язку з чим відбулися такі зміни?
Додаток перфокарти (для сильного учня)
відповіді
Питання гуртожитку індустріалізація бараки Промислові підприємства картка
1. З проведенням чого в житті людей відбулися великі зміни?
2. Що будували молоді люди?
3. Де доводилося жити молодим людям на новобудові?
4. Що почали будувати для тих, хто обзаводився сім'ями?
5. Як розподілялися продукти?
Для середнього учня
відповіді
Питання гуртожитку бараки Промислові підприємства картка
1. Що будували молоді люди?
2. Де доводилося жити молодим людям на новобудові?
3. Що почали будувати для тих, хто обзаводився сім'ями?
4. Як розподілялися продукти?
Для слабкого учня
відповіді
Питання картки бараки гасниця
1. Де доводилося жити молодим людям на новобудові?
2. На чому готували їжу?
3. Як розподілялися продукти?
Список літератури:
1. Історія Росії. 9 клас. Підручник для спеціальних (корекційних) шкіл 8 виду.
Автори: Пузанов Б. П. Видавництво: Владос, 2014 р.