Конспект уроку з історії Стародавнього світу
Урок проводиться в 5классе
Підготував вчитель історії Ничипорук Ю. В.
Тема: Війни Риму з Карфагеном
Мета уроку: Підвести учнів до розуміння причин, характеру війни Риму з Карфагеном.
Продовжити формування умінь працювати з історичною картою, самостійно складати розповідь, робити відгук на відповіді однокласників, самооцінку, виділяти головне з розповіді вчителя, працювати з додатковими джерелами.
Дати уявлення про пунічних війнах і їх результати.
Основний зміст: Пунічні війни. Похід Ганнібала. Фабій Максим. Сципіон Африканський.
Особистість в історії: Ганнібал. Фабій Максим. Сципіон Африканський.
Обладнання уроку: карта «війна Риму з Карфагеном», картки із завданнями.
Хід уроку:
I Організаційний момент.
II Перевірка знань.
III Вступна бесіда
IV Вивчення нової теми.
V Закріплення.
VI Домашнє завдання.
VII Підсумки уроку оцінки.
I Організаційний момент. Ми зробимо захоплюючу подорож по теплому Середземному морю і дізнаємося, що відбувалося в історії Держави Стародавній Рим.
Гра «Подорож по островах». Вирушаємо на 2 кораблях на одному червоному кораблі попливе команда «?»; на іншому, синьому кораблі - команда «?» Нам треба відвідати всі острови, виконати завдання, і дістатися до острова зі скарбами. Подивимося, хто вперед і правильно впоратися з завданнями того острів зі скарбами і дістанеться. Кожному вручається маршрутний лист. (За кожне виконане завдання кораблики пересуваються по морю)
II Перевірка знань.
Завдання №1 Відповісти на тестові питання
ВИНИКНЕННЯ Риму
Місто Рим виник в Італії на лівому березі річки:
а) Нілу: б) Тигра; в) Тібру; г) Євфрату.
2. Особливостями природно-кліматичних умов Італії є:
а) високі гори і родючі рівнини;
б) дрібні річки; в) кам'янисті грунту.
3. На якому півострові виникло місто Рим:
а) Апеннінському; б) Балканському; в) Кримському.
4. Якою мовою говорили римляни:
а) українському; б) грецькому; в) латинською; г) італійському.
5. Як звали легендарного засновника міста Рим:
а) Рем; б) Рим; в) Ромул.
6. В якому році Ромул заснував місто Рим:
а) ще не заснував; б) 753 г до н. е .; в) 253 г н. е .; г) 500 г до н. е.
7. Як звали брата-близнюка Ромула:
а) Рим; б) Рем; в) Ей ти! г) Рей
8. Хто, за легендою, вигодував близнюків Ромула і Рема:
а мама; б) тигриця; в) вовчиця; г) народилися дорослими.
9. На скількох пагорбах побудований місто Рим:
а) на одному; б) на трьох; в) на семи; г) там немає пагорбів.
10. Уздовж усього Апеннінського півострова простягнулися гори, як вони називаються:
а) Кримські гори; б) Альпи; в) Кордильєри; г) Апенніни.
Вписати в клітинки букви і цифри правильних відповідей
Відповіді: 1 в; 2 а,; 3 а; 4 в; 5 в; 6 б; 7 б; 8 в; 9 в; 10 р
завдання
умови
Заданіе№1
Відповісти на тестові завдання
Вписати в цю клітку букви і цифри правильних відповідей
Заданіе№2
Робота з картою
На стор. 200 знайти на карті:
місто Рим
острів Сицилія
місто Карфаген
Заданіе№3
Робота з підручником
На стор. 209 знайти відповіді на питання:
1) Чому війна між Римом і Карфагеном називається Пунічної?
2) Яка причина початку Першої Пунічної війни?
Заданіе№4
аналіз затвердження
«Римська армія складалася з громадян Риму, а армія Карфагена з найманців з різних країн».
Знайти позитивні і негативні (для кожної сторони) риси складу цих армій.
Заданіе№5
Відповісти на питання
На стор. 209 - 210 знайти відповідь на питання:
чим закінчилося перша битва Рима і Карфагена?
Як закінчилася Перша Пунічна війна?
Як вийшло, що війна закінчилася саме так?
Заданіе№6
Робота з джерелом
Виписати причини початку Другої Пунічної війни і її хід.
Заданіе№7
Робота з підручником
На стор. 211 знайти відповіді на питання:
Чим закінчилася Друга Пунічна війна?
Заданіе№8
На стор. 211 знайти відповіді на питання:
1) Які вимоги пред'явив Рим Карфагену?
Закріплення.
Закріплення відповісти на питання
1-Хто був головний суперник римлян в Східному Середземномор'ї?
2 Як римляни називали карфагенян?
3 Як звали полководця карфагенян?
VII Підсумки уроку, рефлексія.
рефлексія
1. Що нового я дізнався (а) на сьогоднішньому уроці? _________________________________________
2. Чому я навчився (лась)? ______________________________________________________________
3.Чего я досяг (ла)? __________________________________________________________________
Ми добралися до острова. Як він називається? Про який острові сьогодні дізналися? (Сицилія)
Скринька відкриває команда переможців
Що для нас зараз є головним багатством в житті для учнів-(Знання) Ось ви і заробили головний скарб.
VI Домашнє завдання.
Опрацювати параграф 39.
Підготувати розповідь про загибель Карфагена.
Підготувати доповідь про Ганнібала, його поході через Альпи.