Конспект уроку з історії Росії 8 клас
Учитель: Раскіна Інна Олександрівна
Тема уроку: Ліберальні реформи 60-70-х рр. XIX ст.
Тип уроку: комбінований
Мета уроку: формування історичної свідомості та історичного стилю мислення школярів.
Програмне зміст: земська і міська реформи. Створення місцевого самоврядування. Судова реформа. Військові реформи. Реформи в галузі освіти. Цензурні правила. Значення реформ. Підсумки і наслідки реформ 1860-1870-х рр.
Основні освітні результати:
По закінченню вивчення теми учень:
- називає основні положення реформ місцевого самоврядування, судової, військової, в сфері освіти;
- пояснює значення понять земства, міські управи, мировий суд, адвокатура;
- дає власну оцінку реформам 60-70-х рр. XIX ст.
Завдання уроку:
-
Сформувати уявлення про необхідність проведення реформ.
-
Проаналізувати земську і міську реформи, військові і судові реформи, реформу освіти.
-
Підвести учнів до розуміння значення ліберальних реформ 1860-1870-х рр.
-
Формувати основні поняття теми.
-
Розвивати історичний стиль мислення, мова і пам'ять учнів.
-
Продовжити формування загальнонавчальних і предметних умінь школярів
Технологія навчання: пояснювально-ілюстративне навчання
Форма уроку: традиційна
Основні поняття: земства, міські управи, мировий суд, адвокатура.
Основні дати: 1 864 р.- земська і судова реформи; 1870 г. - міська реформа.
Імена історичних діячів: Д.А.Милютин.
План вивчення нового матеріалу:
-
Земська і міська реформи.
-
Військова і судова реформи.
-
Реформа освіти.
-
Підсумки і наслідки реформ 1860-1870-х рр.
Обладнання уроку: роздатковий дидактичний матеріал (картки і перфокарти), схема «Основні моменти реформи місцевого самоврядування».
Мізансцена уроку: традиційна
Оформлення дошки: на дошці дата, тема і головне питання уроку, основні дати і поняття, в правому верхньому куті Д / З.
Хід уроку
діяльність учителя
діяльність учнів
-
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, відмітка відсутніх, перевірка готовності до уроку.
На столах: підручник, зошит, письмове приладдя, схема «Основні моменти реформи місцевого самоврядування»
-
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО, ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Письмове опитування: за картками -3 людини, 4 людини по перфокарт.
Усне опитування: 3 людини за картками.
Жетонная система оцінювання.
За партами індивідуально.
Біля дошки.
-
ПОСТАНОВКА НАВЧАЛЬНОЇ ЗАВДАННЯ
Вступне слово вчителя:
-
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Земська і міська реформи.
Розповідь вчителя (образне оповідання)
Після скасування кріпосного права перед владою постають нові серйозні проблеми. Кріпосний лад протягом століть визначав в Росії організацію системи управління та судочинства, принципи комплектування армії і т.д. Крах цього ладу диктувало необхідність подальших реформ.
Однією з найважливіших реформ Олександра II стало створення органів місцевого самоврядування - земств.
Робота з поняттям.
- Запишіть поняття земство в зошит
- Як ви думаєте, чому Олександра II починає реформування саме з створення органів місцевого самоврядування?
Учитель узагальнює відповіді учнів: Вже до початку 60-х років колишнє управління на місцях показало свою повну неспроможність. Скасування кріпосного права дозволяла залучити до вирішення місцевих проблем усі верстви населення. А ми знаємо, що коли людина приймає рішення сам, то і відповідальність за ці рішення він несе сам.
Робота з датами.
- Коду та яким указом в Російській імперії заснувались земства?
Робота з текстом підручника.
- Перед вами схема «Основні моменти реформи місцевого самоврядування». Спираючись на текс підручника стор. 144 -146 заповніть дану схему.
Робота з датами.
Учитель: За типом земської в 1870 році була проведена міська реформа.
Робота з підручником стор. 146-147.
- проаналізуйте текст підручника стор. 146 -147 і розкрийте основну суть міської реформи.
Учитель узагальнює відповіді учнів, роблячи остаточний висновок: Земська та міська реформи сприяли залученню широких верств населення до вирішення питань управління, що служило передумовою для формування в Росії громадянського суспільства і правової держави.
2.Военная і судова реформи.
Вступне слово вчителя: З огляду на поразку Росії в Кримській війні і отримуючи від цього уроки, царський уряд розумів необхідність військової реформи для Росії, вступила на шлях розвитку капіталізму. Але найпослідовнішим перетворенням Олександра II стала судова реформа, в корені перетворила структуру російського суду і весь процес судочинства.
Робота з текстом підручника. Заповнення бортового журналу.
- Перший варіант заповнює бортовий журнал «Військова реформа» спираючись на текст підручник стор. 148-150, другий варіант заповнює бортовий журнал «Судова реформа» спираючись на текст підручника стор. 147-148
Нагадую, в графу «Що мені відомо по даній темі?» Ви вписуєте ті знання, які були у вас до знайомства з новим матеріалом. Відповідно в графу «Що нового я дізнався з тексту?» Записуються знову придбані знання.
Учитель узагальнює відповіді: В результаті військових реформ, яка здійснювалася під керівництвом військового міністра Д. А. Мілютіна, Росія отримала масову армію нового типу, а перехід до загальної військової повинності був серйозним ударом по станової організації суспільства. Судова ж реформа хоча і зберігала ряд пережитків минулого, виявилася найбільш передовою того часу.
3. Реформа освіти.
Розповідь вчителя (образне оповідання): Реформа освіти була так само, або навіть ще більшою мірою, необхідна країні на шляху її розвитку по капіталістичним «рейках».
14 червня 1864 було прийнято «Положення про початкові народні училища», в результаті ліквідована державно-церковна монополія на освіту. Дозволялося відкривати і містити початкові школи приватним особам і громадським установам. 19 листопада 1864 року прийнято «Статут гімназій і прогімназій». Новий статут гімназій вводив рівність в середню освіту для всіх станів і віросповідань. Гімназії поділялися на класичні та реальні. Стали засновуватися жіночі гімназії.
18 червня 1863 року прийнято новий дійсно ліберальний університетський статут. Він давав університетам автономію, виборність ректора, проректорів, деканів і професорів. У 70-х рр. покладено початок жіночому вищої освіти (вищі жіночі курси). Змінилася політика уряду і в області друку. Ослаблена цензура.
4.Ітогі і наслідки реформ 1860-1870-х рр.
Питання класу: Яка ваша думка про реформаторської діяльності уряду Олександра II?
Слово вчителя: Підводячи підсумки реформаторської діяльності уряду, слід зазначити, що за своїми установкам вона відповідала духу часу: влада тверезо оцінювала назрілі проблеми і спробувала вирішити їх таким чином, щоб забезпечити країні можливість нормально розвиватися, йти в ногу з іншими великими державами.
Підручник стор. 144. Запис у зошит
Земство - виборні органи місцевого самоврядування в Російській імперії.
Фронтально висловлюють припущення.
Підручник стор. 144. Запис в зошит.
1 січня 1864 «Положення про губернських і повітових земських установах».
Робота зі схемою «Основні моменти реформи місцевого самоврядування» за партами самостійно.
1 учень з місця.
Запис в зошит.
1870 рік - міська реформа.
Підручник стор. 146-147.
Фронтально з місця.
1 учень узагальнює відповіді учнів: при всій своїй обмеженості міська реформа була кроком вперед в справі міського самоврядування.
Записую за вчителем висновок в зошит.
Робота з підручником стор. 147-150.
Фронтально.
1 варіант - Бортовий журнал «Військова реформа»
Що мені відомо по даній темі?
Що нового я дізнався з тексту?
2 варіант - Бортовий журнал «Судова реформа»
Що мені відомо по даній темі?
Що нового я дізнався з тексту?
Складають опорний конспект по ходу пояснення вчителя
Перевірка в кінці уроку вибірково.
Фронтально висловлюють свою думку на реформи 1860-1870-х рр.
-
ПЕРВИННА ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ
тестування
Індивідуально.
-
Підведення підсумків уроку
Змістовна оцінка УПД і її результатів, виставлення оцінок в щоденник.
Навчально-методичний комплекс з історії
компоненти
Автори, назва видання
Підручники та навчальні посібники
Історія Росії, XIX століття: навч. для 8 кл. для загальноосвітніх установ / А.А.Данілов, Л.Г.Косуліна.- 8-е изд. дораб.- М .: Просвещение, 2007. - 287с.
Методичні та дидактичні матеріалу
Історія Росії. XIX століття. 8 клас: плани уроків. Опорні конспекти, тести, схеми, лекції (на основі Федеральної програми по курсу вітчизняної історії «Росія в XIX столітті») / авт.-упоряд. Н.С.Кочетов. -Волгоград: Учитель, 2010. - 100с.
Історія. Позакласні заходи (5-11 класи) / М.Н.Чернова. М .: Айріс-прес, 2009. - 352 с. - (Методика)
Збірник тематичних тестів з історії Росії для учнів 8-х класів. / Кішенкова О.В.- М .: «Інтелект-Центр», 2010 - 144 с.