Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект відкритого уроку в 11 класі: "Корінний перелом в ході Великої Вітчизняної війни»





Скачати 30.95 Kb.
Дата конвертації 28.01.2018
Розмір 30.95 Kb.

«КУРІННИЙ ПЕРЕЛОМ ЗА ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ»


ЦІЛІ УРОКУ:

I. Освітні:

* Розкрити сутність, показати витоки корінного перелому в ході Великої Вітчизняної війни;

* Показати всесвітньо-історичне значення розгрому фашистських армій під Сталінградом і в Курській битві;

* Простежити хід визвольних боїв восени 1943 року.

II. Розвиваючі:

* Продовжити розвиток картографічних, хронологічних умінь;

* Внести вклад в розвиток навичок роботи з персональними комп'ютером;

* Продовжити розвиток навичок характеристики історичної особистості, роботи з історичними таблицями, документами (текстовими та звуковими).

III. виховні:

* Сприяти вихованню в учнів почуття високого патріотизму на славних прикладах кращих традицій російського військового мистецтва;

* Формувати інтерес до історичної науки, виховувати почуття патріотизму і любові до Батьківщини.

Т і п у р о к а: урок вивчення нового матеріалу.

В і д у р о к а: комбінований - лекція з елементами бесіди, тестування.

Про з зв про в зв и е з н а н і я: розгром німецьких військ під Сталінградом і його історичне значення; розгром німецьких військ під Курськом, Орлом, Харковом; історичне значення Курської битви.

Про з зв про в зв и е п о н я т і я: корінний перелом у ході війни; Курська дуга, Прохоровское поле, антигітлерівська коаліція;

ОБЛАДНАННЯ:

* комп'ютер

* CD «ІСТОРІЯ РОСІЇ. XX століття. Ч. 3 »; CD «Від Кремля до Рейхстагу»

Проблемне завдання:

* У чому полягав корінний перелом у ході Великої Вітчизняної війни?

Хід уроку:

  1. Оргмомент.

  2. Актуалізація знань.

  3. - Протягом попередніх уроків ми вивчали події 1939-1942 рр., Пов'язані із зовнішньою політикою СРСР в передвоєнні роки, початком ВМВ і безпосередньо початком ВВВ і зараз я пропоную вам пригадати основні моменти.

1. Індивідуальні завдання:

- Рішення тестів

2. Робота з класом.

1). Робота з ілюстрацією. Завдання з частини В 12.

- Хто зображений? Про яку подію йде мова?

- Чому напад на СРСР було несподіваним для Сталіна?

- На скільки років було підписано пакт про ненапад?

C: \ Users \ home \ Desktop \ 7.png

2). Як називався план вермахту, мета якого полягала в блискавичному розгромі радянських Збройних сил і окупації СРСР?

-Покажи на карті три напрямки німецьких військ.

3). Що таке антигітлерівська коаліція? Коли вона виникла?

4). Значення перемоги під Москвою.

(Скласти тести).

IV. Постановка проблемного завдання.

-? - У 1942 році відбулася подія, яке військові історики називають переломним, тому що воно мало великий вплив на весь подальший хід Другої світової війни. Західні дослідники вважають такою подією Битву у Ель-Аламейна (Північна Африка). Вітчизняні історики стверджують, що такою подією була Сталінградська битва.

- Бачу, ви здивовані. Чому? (- Так як існує дві різні точки зору по одній проблемі).

- Значить, яке питання виникає? (- Хто правий?)

- Якщо ми з вами візьмемо в якості гіпотези другу точку зору і спробуємо її довести або спростувати, як буде звучати тема нашого уроку? (- «Сталінградська битва - початок корінного перелому у Великій Вітчизняній війні»).

V. Робота над новим матеріалом.

Робота з робочими листами.

1. Запис теми в зошит.

- «Сталінградська битва - початок корінного перелому у Великій Вітчизняній війні».

2. Пояснити значення терміна «корінний перелом».

- Корінний перелом - перехоплення стратегічної ініціативи, перехід від оборони до наступу.

Перед вами робочі листи, в міру пояснення нового матеріалу, будемо заповнювати таблицю.

Дата

бій

Результати і значення битви

19 листопада 1942 - 2 лютого 1943

Контрнаступ радянських військ під Сталінградом

Початок корінного перелому

23 жовтня-3 листопада 1943 року

Битва у Ель-Аламейна

Початок відступу з Єгипту німецьких і італійських дивізій

5. Розповідь вчителя.

- Отже перемога під Москвою породила у радянського керівництва надію на швидкий розгром противника. Сталін передбачав, що Гітлер знову організовує наступ на Москву і зосередив оборону міста. Однак, у Гітлера були інші плани. Він пустив дезінформацію про операції на Москву під кодовою назвою «Кремль», а сам зосередив війська в південно-східному і південному напрямку.

- До якого місту рвався Гітлер?


- Для нього це було важливо.З одного боку, Гітлер був містиком, вважаючи Сталінград містом Сталіна, містом вождя, якого обожнював народ, якому довіряв, з втратою міста народ втратить всю надію на вождя, а з іншого боку, Гітлер- тактик. Сталінград - це великий промисловий центр, що виробляє танки, це найбільший транспортний вузол, через який проходила вся кавказька нафту в центр, це-ворота на Урал, де всі металургійні заводи. Розгром Сталінграда привів би до подолання опору росіян. Створювалися сприятливі умови для вступу у війну Туреччини і Японії. На думку учасника оборони Сталінграда лейтенанта В.Нек расової, що став після війни письменником, «гірке літо» тисяча дев'ятсот сорок дві здавалося страшнішим, ніж літо 1941: гнітюче відчуття «смертельної небезпеки» охопило країну навіть більше, ніж роком раніше.

- Учитель: Коли Сталін зрозумів справжню мету наступу німців, він віддає наказ від 28 липня 1942 року, який знав кожен воїн. Що це за наказ?

( «Ні кроку назад!» № 227)

(Звернемося до документа)

Документ (читає учень).

«У нас стало набагато менше території, стало набагато менше людей, хліба, металу, заводів, фабрик. У нас зараз вже немає переважання над німцями ні в людських резервах, ні в запасах хліба. Відступати далі значить загубити себе і разом з тим і нашу батьківщину.

Ні кроку назад! Таким повинен бути тепер наш заклик.

Безумовно, ліквідувати відступальні настрою у військах і залізною рукою припиняти пропаганду про те, що ми можемо відступати.

Формувати в межах армії 3-5 добре озброєних загороджувальних загонів, поставити їх в безпосередньому тилу нестійких дивізій, і зобов'язати їх у разі паніки і безладного відходу частин дивізії розстрілювати на місці панікерів і боягузів »

Учитель: Цей наказ знали всі фронтовики.

6. Розповідь матеріалу підготовленими учнями.

1). Контрнаступ радянських військ під Сталінградом розпочався 18 листопада 1942 року. Цей план розгрому німців під Сталінградом носив кодову назву «Уран» і був розроблений Жуковим і Рокоссовским. Силами Південно-Західного і Сталінградського фронтів по сходять напрямками оточити німців з метою розгрому. Почалися бої за Сталінград. Кожна вулиця, кожен будинок чинив опір ворогові. Особливо в історію увійшла захист будинку Павлова, де воїни тримали оборону 58 днів і поклали німецьких солдатів стільки, скільки їх загинуло під час захоплення Франції.

2). Про мужність наших захисників говорили самі німці. Витяг із щоденника вбитого під Сталінградом гітлерівця: «... Нам треба пройти до Волги тільки один кілометр, але ми його ніяк не можемо пройти. Ми ведемо боротьбу за цей кілометр довше, ніж за всю Францію, але російські стоять як кам'яні брили.

Серед захисників Сталінграда були і наші земляки:

- Богословський Артем Іванович;

-Яблоновскій Василь Пилипович;

-Савельев Павло Власович;

- Шапка Григорій дмитриевич;

-Денісенко Микола Мойсейович.

3). Б лагодаря мужності і героїзму захисників Сталінграда місто вдалося відстояти. Микола Сердюков ... В одній з атак він закрив своїм тілом амбразуру ворожого дзоту.

Михайло Пассар, снайпер, знищив 272 фашиста, загинув в атаці.

Легендарний подвиг Гастелло повторив в небі Сталінграда Володимир Землянський ... Солдати і генерали, льотчики і танкісти, снайпери, розвідники, сандружинниці ... Вони відстояли місто на Волзі. Весь світ, затамувавши подих, стежив за результатом битви. Сталінград став синонімом масового героїзму радянських солдатів, цілих полків, дивізій. Невмирущою славою покрили свої прапори 62-я армія (командувач генерал В.І. Чуйков) і 64-я армія (командувач генерал М.С. Шумілов), поруч з бійцями регулярною армією билися жителі міста.

2 лютого 1943 армія німецького генерала Паулюса капітулювала. Сталінград був звільнений.

7. Перегляд хроніку військових років.

(Відео).

Учитель: Яке значення Сталінградської битви?

(Вона поклала початок корінного перелому в ході ВВв).

- А що ж відбувалося у Ель - Аламейна? 23 жовтня - 3 листопада 1942 г. 8-а англійська армія Монтгомері почала наступ проти німецько-італійських військ на території Єгипту. Після запеклих боїв англійці змусили супротивника почати відступ з Єгипту. Військові дії в Африці вели 17 італійських і німецьких дивізій, а на радянсько-німецькому фронті - 260 дивізій ...

-? - Отже, яка битва, на ваш погляд, була початком корінного перелому в ході Другої світової війни?

Учитель: Остаточно закріпила корінний перелом у ході Вов битва на Курській дузі.

Хіба можна забути

Нам з тобою сорок третій

Пам'ятаєш - Курська битва

Тоді палала? ..

І радянський солдат,

Ішов у безсмертя,

Був сильніше вогню і надійніше металу.

Запишіть дати.

Дата

бій

Результати і значення битви

5 липня-23 серпня 1943 року

Курська битва

Закріплення корінного перелому

(перегляд відео «Курська битва»)

- В ході Курської битви було розгромлено 30 дивізій супротивника. Закріпила корінний перелом, прискорила розвал фашистської коаліції.

-Наш урок закінчений.

Нехай ніколи не зітруться в пам'яті подвиги наших предків, нехай історія Великої Вітчизняної війни не буде лише рядком в підручнику, а буде великої епопеєю подвигів нашого народу.

(Звучить пісня «Журавлі»).

Оцінки за урок:

Будинок. завдання: 1. Пар. 25, питання і завдання до параграфу.

творче завдання: підібрати матеріал про ветеранів нашого села - учасниках Курської битви.

Рефлексія.

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія

опис:

Даний урок був проведений в рамках шкільного етапу конкурсу "Учитель року".

ЦІЛІ УРОКУ:

I. Освітні:

* Розкрити сутність, показати витоки корінного перелому в ході Великої Вітчизняної війни;

* Показати всесвітньо-історичне значення розгрому фашистських армій під Сталінградом і в Курській битві;

* Простежити хід визвольних боїв восени 1943 року.

II. Розвиваючі:

* Продовжити розвиток картографічних, хронологічних умінь;

* Внести вклад в розвиток навичок роботи з персональними комп'ютером;

* Продовжити розвиток навичок характеристики історичної особистості, роботи з історичними таблицями, документами (текстовими та звуковими).

III. виховні:

* Сприяти вихованню в учнів почуття високого патріотизму на славних прикладах кращих традицій російського військового мистецтва;

* Формувати інтерес до історичної науки, виховувати почуття патріотизму і любові до Батьківщини.