Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Розробка уроку для 5-х класів з історії Стародавнього світу на тему: "Давня Спарта"





Скачати 20.65 Kb.
Дата конвертації 21.01.2018
Розмір 20.65 Kb.
Тип Розробка

Розробка уроку для 5-х класів з історії Стародавнього світу на тему: "Давня Спарта" з використанням презентації

Мета уроку: познайомити учнів з особливостями розвитку спартанського держави; порівняти з Афінським державою, а також вивчити побут і звичаї спартанців.

Тип уроку: комбінований з використанням презентації Microsoft Power Point

Обладнання уроку: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, карта "Давня Греція", картки з основними термінами, роздатковий матеріал у вигляді кругограмм, а також з уривками творів з хрестоматії з історії стародавньої Греції, тести.

Основні терміни і поняття уроку: спартанці (спартанці), ілоти, цар (архагетов), Рада Старійшин, Лаконика.

ХІД УРОКУ

I. Опитування домашнього завдання

З метою активізації розумових процесів можна запропонувати на початку уроку учням відгадати історичні загадки з пройденого матеріалу:

1. Він написав про Илион і Одіссея,

І греки його шанують, люблячи.

Але досі гадають, де, коли

Він складав поеми, там живучи. (Гомер)

2. Як в Греції кликати

Звичайний народ?

Чи не кличе його знати

Країною управляти. (Демос)

3. Для всіх вільних афінян -

І не тільки для селян -

В державі є доля -

Для вирішення найважливіших справ.

Повинні разом все прийти,

Решенье загальне знайти. (Народні збори)

4. Як називали влада таку,

Коли народ на посаду обирав,

А той, кого він вибирав,

Перед людьми звіт тримав? (Демократія)

5. Знати рада свій створила,

Керувала всім завжди

І судом неправедним

В історію увійшла.

Як же звали той рада -

Видай правильну відповідь. (Ареопаг)

6. Що за камінь з'явився

На землі селянина?

Борг у нього вийшов -

Зерно не віддано сповна. (Боргова камінь)

7. Він уваженье всіх здобув

За те, що був розумний і чесний.

А слави він і не шукав.

В Афінах всім служив він чесно.

Він рабство грекам скасував,

Драконові закони замінив,

Писав вірші, все життя вчився.

Але всім він все ж не догодив. (Солон)

Питання для усних відповідей:

1. Які категорії населення афінського держави ви знаєте?

2. У чому ви бачите причини боротьби демосу проти знаті?

3. Згадайте і розкажіть, як управлялися Афіни до Солона?

4. Хто скасував боргове рабство і чому?

5. Які зміни в управлінні Афінами відбулися в правління архонта Солона?

6. Що означає слово "демократія" в перекладі з грецького?

II. Вивчення нового матеріалу за допомогою презентації (див. Додаток)

Оголошення нової теми, плану у теми. (Слайд 1, 2)

В hello_html_m4e52cdb6.jpg метою активізації пізнавальної діяльності учнів доцільно запропонувати для початку вирішити кругограмму в парах. (Слайд 3)

Розшифроване слово записати в словник: Лаконика - це область, де проживали спартанці.

1. Спартанці (спартанці) і ілоти. (Слайд 4)

Пояснення матеріалу йде паралельно з показом слайдів. Для пояснення даного пункту плану можна звернутися до інформації в підручнику. (§ 31 пункт 1 Вигасин А.А., Годер Г.І., Свенцицкая І.С. Історія стародавнього світу)

В ході пояснення особливо виділити поняття "Спарта", "ілоти" і зафіксувати їх в зошити: Спарта - це держава спартанців; ілоти - раби-землероби в Спарті.

На закріплення матеріалу можна використовувати загадки:

Вони жили, не тужили

У Греції улюбленої.

Але прийшли спартанці - вмить

Їх вони розбили.

У рабів перетворили.

І могли вбити иль висікти

Просто без причини. (Ілоти)

2. Пристрій спартанського держави. (Слайд 5)

На слайді 5 показана схема: "Пристрій спартанського держави". Слід роз'яснити, що вищим органом влади був Рада старійшин, який стежив за виконанням законів і брав найважливіші для держави рішення. Народні збори складалося з чоловіків-спартанців і обирало старійшин, оголошував війну, укладав мир. Влада архагетов (царів) була невелика: вони входили до Ради старійшин, командували військом і передавали свою владу у спадок. На самому нижчому щаблі стоять безправні ілоти-раби.

Для закріплення - загадка:

Тут править бал Рада,

Який владою найбільшою володіє.

Вже дуже короткий тут відповідь

Людей, що на захоплення землі чужої

Рада той спонукає.

Всіх тут молодиків в років сім

Від матері з батьком насильно відбирають.

Ті ж, подорослішавши, працювати

На себе ілотів змушують. (Спарта)

Згадайте державний устрій Афінської держави? У чому подібність і відмінність між двома державами?

3. Спартанське виховання. (Слайд 6)

III. Робота по групах

Після перегляду презентації доцільно клас розбити на 3 4 групи і дати їм можливість попрацювати з історичними джерелами (уривки з хрестоматії).

Питання перших двох груп перед початком роботи з джерелом: як виховували підростаюче покоління в Спарті? Що вам сподобалося в вихованні спартанців, а що ні і чому?

Питання двом іншим групам: назвіть вищі цінності в спартанських державі і поясніть чому, використовуючи уривок? Що було негідно справжнього спартанця?

Уривок 1 (для перших двох груп учнів):

"Лікург (спартанський законодавець) не дозволяв, щоб діти спартанців виховувалися купленими або найнятими вихователями, так і батько не мав права виховувати сина на свій розсуд. Він відібрав всіх дітей, яким виповнилося сім років, об'єднав їх в агели (загони) і виховував їх спільно, привчав до спільних ігор і навчання. На чолі агели він ставив того, хто був кмітливим і хоробріший інших в бійках. Діти в усьому брали з нього приклад, виконували його накази, терпіли покарання, так що все навчання полягало в тому, щоб виховувати в дітях слухняність. Люди похилого віку спостерігали за їх іграми і, постійно вносячи в їхнє середовище розбрат, викликали бійки; вони уважно вивчали, які задатки хоробрості і мужності укладені в кожному, хоробрий хлопчик і завзятий чи в бійках. Грамоті вони вчилися лише в межах необхідності. Все ж інше виховання полягало в тому, щоб уміти беззастережно коритися, терпляче переносити позбавлення і перемагати в битвах ".

Уривок 2:

Славна частка - в передніх рядах з супостатом борючись,

У подвигах лайливих грозі смерть за вітчизну прийняти!

Частка ж найбільша ганьба всіх - в злиднях жебрати по світу,

Місто покинувши рідне, огрядні кинувши поля,

Так жебракувати з батьком старим та матір'ю милою,

Взявши малолітніх дітей, взявши дружину з собою.

На закріплення - питання

Після відповідей груп на питання необхідно узагальнити разом з учнями результати групової роботи, зробити загальні висновки по темі і приступити до тесту.

IV. Закріплення отриманих знань

1. В афінському державі правителів називали:

а) царями (архагетов)

б) брахманами

в) архонтами

г) фараонами

2. У Спарті правителів називали:

а) архагетов (царями)

б) Брахманами

в) архонтами

г) фараонами

3. Головним заняттям спартанців було:

а) ремесло

б) землеробство

в) військова справа

г) рибальство

4. Вищим державним органом в Спарті був (о):

а) Ареопаг

б) народні збори

в) Рада старійшин

г) архагетов

V. Підведення підсумків разом з учнями

Оголошення оцінок з коментарями за роботу на уроці.

VI. Домашнє завдання: § 31 Вигасин А.А., Годер Г.І., Свенцицкая І.С. Історія стародавнього світу.