Урок - лабораторне заняття
Лабораторне заняття - форма навчального заняття, на якому організовується самостійне вивчення учнями нового матеріалу за підручником, історичним текстам, художній літературі.
При роботі з документами в учнів активізується процес мислення і уяви, що сприяє більш плідному засвоєнню історичних знань і розвитку історичної свідомості. У хлопців виробляються вміння самостійної роботи: читати документи, аналізувати і отримувати інформацію, міркувати, оцінювати значення документів минулого і сьогодення.
В результаті лабораторної роботи обов'язково в зошиті повинен бути оформлений певний результат.
На даному уроці використовуються: підручник, актові документи, історичні нариси.
На попередньому уроці учні отримують випереджаюче завдання: самостійно познайомитися з народними хвилюваннями XVII століття.
Перед початком уроку клас ділиться на кілька груп, кожна з яких на початку уроку отримує завдання. Вчителю важливо подбати про те, щоб в кожній групі був учень, здатний організувати її роботу.
Предмет Історія Батьківщини
Професія соціальний працівник, I курс на базі 9 класів
Урок 53.
Урок - лабораторне заняття (2 годину по 40 хв).
Тема уроку: «Повстання Степана Разіна»
Завдання уроку: пояснити протиріччя розвитку Росії в XVII ст., систематизувати знання учнів про найбільшому повстанні другої половини XVII ст., про особистості Ст. Разіна, розвивати вміння працювати з документами, підручником, картою; формувати навички порівняння, аналізу. Виховувати почуття поваги до рідної історії.
Тип уроку: лабораторне заняття.
Мета уроку: виробити в учнів уміння: самостійно працювати з первоіс-
джерелами, читати документи, отримувати і аналізувати інформацію, рассуж-дати, критично оцінювати документальні дані і робити логічно пра-
ні висновки, складати таблиці з досліджуваного питання, вміти виділяти необ-
ходимое з прочитаного.
Обладнання уроку: карта «Народні повстання в Росії в XVII ст.», Портрет С. Разіна, на дошці запис визначення «селянська війна», роздаткові карточ ки з термінами «козаки», «холопи», «стрільці», «бояри», «поміщики», «цар».
На дошці: портрет СТ. Разіна; карта «Народні повстання в Росії в
40 - 70 рр. XVII століття ». Визначення «селянська війна».
епіграф: Але свободи російської заграва розгорівся навколо,
Проти сили государевої міста повстали раптом.
Слава Разіна переможна по Русі пішла тепер ...
Н. Кончаловская.
Форма організації: групова, індивідуальна.
Хід уроку :
діяльність викладача
діяльність учнів
1.Організаціонний момент (запис в рапортичку) 2 хв
Доповідь старости про відсутніх
Перш ніж приступити до вивчення нової теми, ми повинні повторити матеріал минулого уроку.
Учні повторюють за конспектами
тему минулого уроку і
2.Проверка знань учнів 15 хв
Група ділиться на команди по 4 людини і починає повторення домашнього завдання
Кожна команда вибирає командира
Пояснюю правила конкурсу «Сувій історії» і кріте-
рії оцінок: на протязі всього уроку команди отримують «Грамоти успіху» за відповіді (2 картки-відповідь без помилок, 1 картка-відповідь з неточністю), 1 картка за активність в обговоренні питань і запропонованих проблемних ситуацій, 1-за об'єктивність оцінок команд- суперників.
Командири команд відривають частину
«Свитка» з питаннями і разом з командою дають відповіді.
При необхідності вношу поправки в самостійну
діяльність учнів
Команди відповідають, а «соперні-
ки »оцінюють правильність відповіді.
Виділяю найбільш активних учасників конкурсу з чис-
ла учащіхся.Оні отримують «Грамоту успіху»
Уже можна підбити підсумки перевірки знань, отриманих на пре-дидущей уроці
Команди підраховують кількість карток.
3.Ізложеніе нового матеріалу 20 хв
проводиться з роботою щодо заповнення таблиць
Актуалізація теми: 3 хв
-Чому 17 століття назвали бунташним? Які бунти і вос-
Стань відбулися протягом століть? І після коротких відповідей учнів вивішується схема
БалашовскоеДві
ються 1632-34 рр
соляний бунт
1648 р
мідний бунт
1662
Причини: тяжкі
побори і повин
ності народу.
Утиски та хабарництво
Служивих людей.
Випуск мідних грошей, прирівняний нихсеребряним
Називаю мети уроку і ставлю проблемне завдання:
Виступ народу під керівництвом С. Разіна наука
оцінює по-різному: одні вчені вважають його віднов
ням, інші - селянської войной.Ізучів документи,
ми повинні будемо дати цієї події свою оцінку: воно
було повстанням або селянською війною?
Заслуховуються повідомлення по випереджаючому завданням:
1.Про історичних умовах розвитку Росії в другій половині 17 ст
2.Про посилення протиріч в країні внаслідок зміцнення самодержавної влади.
3. Про вплив церковного розколу на
внутрішню ситуацію в Росії
Учні оцінюють повідомлення і
задають питання виступаючим.
План роботи груп:
Кожна група отримує документи, питання по ним працює протягом 22 хвилин.
Результати роботи заносяться в таблицю на дошці або на ватмані і вивішуються на інтерактивній дошці
1 група:
за підручником визначає політичні, економічні,
соціальні причини повстання, їх закономірність і
зумовленість в кріпосницької Росії
Учні працюють з документами:
«Повідомлення щодо подробностеймятежа, проведений
ного в Московії Стенькой Разіним »і з« Чарівними грамотами »С.Разина і В.Уса
2 група:
за першоджерелами досліджує вимоги повсталих і відповідає на питання: «На кого були розраховані прелест-
ні листи »вождів повсталих верств народу?»
Учні працюють з документами: «Чарівними грамотами» С.Разина і В.Уса, інших вождів повсталих
3 група:
за підручником і документам визначає соціальний і на-
ціональний склад учасників руху
Учні працюють з
документами: 1) від 1670 р, 3 жовтня - «розпитів
мови в Тамбовській наказовій хаті сина боярського С.Невежина і селянина В. Шелудяка про дії повсталих в Ломовскую повіті.
2) 1670 р, жовтень, «розпитів мови в полковому стані воєводи князя Ю.Долгорукого полонених учасників
руху
4 група:
за документами Судного Наказу і доповідям бояр царя досліджує питання про ступінь організації повсталих їх озброєнні, організованості, згуртованості.
1) документ 1670,29 вересня «розпитів мови козака Н. Самбуленко про початок походу С.Разина з Дону на Волгу, про взяття їм Царицина, Чорного Яру і Астрахані.
2) документ 1670,20 жовтня «З від-писок полкового воєводи князя Ю.Долгорукого до Наказу Казанського
палацу.
5 група:
за документами сучасників С. Разіна - мемуарів Ні-відомого англійського купця і німецького найманого офіцера Людвіга Фабрициуса, який служив в російській ар
міі.а також творів В. Сиповский «Рідна старина
про ступінь протиборства, жорстокості і насильстві по обидва боки.
1) «Повідомлення щодо подробиць заколоту, виробленого в Мос-
ковіі Стенькой Разіним »-автор невідомий.
2) «Російські записки»
Л.Фабріціуса
3) «Рідна старина»
В. Сиповский
4.Закрепленіе у вигляді бесіди з питань: 10 хв.
Пропонується перевірити свої відповіді за таблицею.
причини
руху
вимоги
повсталих
склад
повсталих
ступінь
организо
ванности
охоплення
террито
рії
дейст
Вія вос
ставши
У горо
дах
Команди отримують закріпні
Завдання у вигляді таблиці, виправляють помилки і здають відповіді, усно обос-новивая тх і перевіряють відповіді сопе рніков.
1.Рост на
логів.
2.Сиск втікачів
3.Голод в
містах
4.Ухуд-шення
положе
ня слу
житлових
5.Епіде-
мии.
1.Отсутст-віє чітких
вимог
в «чарівну.
листах заклики
Ізбавлять-
Ся від бояр
1.Казакі,
селяни,
робітні
люди.
2.Русскіе
українці,
мордва,
чуваші,
татари,
марійці.
1.Колічес
тво: до 10
тисяч
погано воо ружённих військ.
Піхота, до
ННІЦ
Дон, За-волжье,
північно
Схід Україн
Северн.
райони
1.Жесто
кістка насильство над бояр
ством і дворян
мі.Орга низация
управ
ня: ка-
зачій коло,
вибори
отамана
Учням дається вказівка перевірити заповнену таблицю і звірити її з варіантами правильних відповідей на
Дошці. Потім пропонується відповісти на ряд питань:
1. Які документи ви використовували? Дайте їм характе-рістіку.2.Какіе з них заслуговують найбільшої довіри і чому?
-расспросние мови (протоколи допитів)
- «чарівні грамоти» (листи вождів руху;
- «відписки» воєвод (донесення царського уряду
-мемуари очевидців (Л.Фабріціуса, відомого англійця
Треба відзначити, що з наведених джерел, найбільш достовірні спогади і мемуари очевидців і сучас
менников, як найменш зацікавлених в повстанні осіб.
2, Учням пояснюю умови конкурсу «Сувій» в ко тором пропонується знайти правильну відповідь на «перепу-
лені »вопроси.Оценіваю правильність відповідей кожної команди і при необхідності вношу поправки в оцінку діяльності кожної команди.По результатами спільної оцінки роздаю« Грамоти успіху ».
5.Подведеніе підсумків уроку 5 хв
висновки:
Отже, за результатами виконаної роботи можна погодитися з думкою, що рух під керівництвом С. Разіна було селянською війною, жорстоким протиборством низів і боярства, царської влади на величезній території России познайомилися з проблемою селянських виття і повстань, можете висловити думки про їх відмінностях , навчилися визначати їх ха
рактер, фактори виникнення і боротьби народу за свої пра-ва.Узналі про політику царського уряду і проблеми розвитку Росії у 2-й половині 17 в.Можно сказати, що
1) причинами поразки повстання були наївний монархізм
стихійність виступи, локальність, слабка організовано
сть, погане озброєння, відсутність єдиного керівництва, і оди ру действій.Значеніе повстання було в том.что воно заст
вило царський уряд пом'якшити режим управління.
За підсумками спільної оцінки за урок учнями і препода-Ватель виставляються оцінки в журнал теоретичного обу чення
Заслуховуються відповіді навчають-ся з кожної групи (по 1 хв)
З порушеного питання пе-ред уроком і кожна група де-гавкає висновок.
6.Домашнее завдання. 5 хв.
Конспект уроку, § 34 підручника, відповіді на запитання до нього
Запис домашнього завдання.
Використовувана навчальна література:
1.Учебнік Історії Росії. А. Н. Сахаров, В.І.Буганов Ч.1
2.Кніга для читання з історії Вітчизни Л, Б.Яковер.
3.Мір російської історіі.Под ред.А.Н.Мячіна
4.Медіапріложеніе «Енциклопедія Кирила і Мефодія»
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ
САМАРСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Професійне училище № 50
САМАРА, 2004
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ
САМАРСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Професійне училище № 50
затверджено:
Зам.директора по УР О.Ю.Дорошенко
На методичної комісії загальноосвітніх дисциплін:
Голова методичної комісії М.В.Евдокімова
САМАРА, 2005
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ
САМАРСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Професійне училище № 50
КОМПЛЕКТ ТЕСТІВ
ПО ПРЕДМЕТУ
"ІСТОРІЯ БАТЬКІВЩИНИ"
Розробив: Андрєєв М.К.
затверджено:
На методичної комісії загальноосвітніх дисциплін
Голова методичної комісії М.В.Евдокімова
САМАРА, 2005
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ
САМАРСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Професійне училище № 50
РЕФЕРАТ
ПІДГОТУВАВ: Лисяк А., гр.109
ПЕРЕВІРИТИ: АНДРЄЄВ М.К.
САМАРА, 2005