Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок з історії Казахстану на тему "Національно-визвольний рух під керівництвом Кенесари Касимули"





Скачати 11.62 Kb.
Дата конвертації 12.02.2018
Розмір 11.62 Kb.
Тип урок

Предмет: історія Казахстану

Клас: 8

Тема: Національно-визвольний рух під керівництвом Кенесари Касимули (1837-1847 рр.).

Мета: виховання активної творчої особистості, яка має навичками логічного та аналітичного мислення.

завдання:

  1. створюючи необхідні умови для продуктивної роботи учнів на уроці, ознайомити їх з національно-визвольним рухом 1837-1847 рр., допомогти розкрити особливості ханства Кенесари і дати оцінку даної особистості.

  2. сприяти розвитку навичок логічного та аналітичного мислення, грамотної мови, вміння самостійно працювати з текстом, виділяючи з матеріалу головне, тезисно формулювати, навичок виявлення причинно-наслідкових зв'язків, вміння робити висновок і давати оцінку історичної події, особистості.

  3. сприяти вихованню патріотизму, формування моральних якостей і пізнавального інтересу до предмета.

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: традиційний.

Методи і прийоми: словесний, наочний, інтерактивний, проблемно-пошуковий, творчий, репродуктивний.

Наочність: карта «Казахстан в XIX столітті», портрет Кенесари, проектор, опорні схеми.


Хід уроку:


  1. Ввідно-мотиваційна частина уроку.


  1. Психологічний настрій.

Показ відео-ролика - Құ рманғази «Бұқтим-бұқтим».


  1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.


  1. Вступне слово вчителя.


- Дорогі хлопці, сьогодні ми з вами відкриємо ще одну з героїчних сторінок в історії Казахстану - Національно-визвольне повстання під керівництвом Кенесари Касимули. В даний час дана тема набула більшої значущості.

«Час 20-40-х років XIX століття - один з найцікавіших періодів історії Казахстану, - майже півстоліття тому писав чудовий історик Ермухан Бекмаханов - саме в цей 30-річчя відбулися події, що визначили подальші долі казахського народу».

Сьогодні на нашому уроці ми дізнаємося про ці події, про героїчну і трагічну долю останнього хана казахської історії.


  1. Постановка проблеми.


Підсумком роботи на даному уроці стане ваша відповідь на проблемне питання:

Чому Кенесари Касимули став і гордістю, і болем свого народу?


  1. Опитування домашнього завдання: бесіда.


- Хлопці, будь-яке повстання ми вивчаємо за певним планом. Назвіть мені структуру цього плану.

План вивчення повстання:

  1. Передумови.

  2. Причини.

  3. Мети.

  4. Рушійні сили.

  5. Територія.

  6. Характер повстання.

  7. Хід.

  8. Підсумок. Причини поразки.

  9. Значення.


  1. Назвіть передумови повстання.

  2. У чому проявлялася колоніальна політика царизму?

  3. Назвіть причини повстання.

  4. Назвіть основні цілі повсталих.

  5. Назвіть рушійні сили повстання.

  6. Яку територію охопило повстання Кенесари Касимули?

  7. Назвіть характер повстання. Обгрунтуйте.

  8. Хлопці, вам на будинок було дано завдання, проаналізувати документи і зробити висновки до кожного документу. питання:

- Документ №1. Про що йде мова в зверненні Кенесари Касимули?

- Які причини повстання вказані в документі?

- Документ № 2. Який висновок для себе ви зробили, вивчивши даний документ?

- Документ № 3. Що нового ви дізналися, проаналізувавши документ № 3?


Документ №1. Його сіятельству, пану генерал - губернатору від нащадка хана Аблая Кенесари Касим-Ули


«Маю честь цим вас сповістити, що бажання моє є те, щоб двох володінь народ перебував у спокійного життя. Але негоже Ви підозрюєте мене, ніби-то я підданих Ваших людей привласнюю до себе, навпаки того я говорю що Ви на належних дідові моєму хану Аблаєв місцях заснували окружні дивани і з киргизького народу берете мито отже всіх нас гноблять. І ми тим залишаємося незадоволені і з податком жити нам у веденні вашому ніяк неможливо ».



Документ №2. З розповіді султана Алі генералу Вишневському.


«Ми з нащадків Аблая, Кенесари є нашим братом. Однак його дії нам добре відомі. Он-голодний вовк. Я від імені свого народу висловлюю впевненість, що ні приєднаємося до нього. Але ніхто з нас не підніме на нього руку. Він, бродяжнічая, і без того отримав удари, його смерть від кого то неминуча. Ми віддані до Росії, але воювати з родичем не будемо! »


Документ №3. З опису казахському степу штабс-капітаном Фомаковим. 1844 р


«... бесчінствуя кілька років безкарно, недосяжний, невловимий в своїх пустелях, багатий здобиччю, Кенесари не визнає ні чиєї влади; натовп прихильників, піднявши його на повсті, проголосила ханом; він пише фірмани від свого імені, прикладає свою печатку, оголошує війну кокандців і хівинці, бере приступом зміцнення останніх на Сирі, збирає подати, живе розкішно роздає нагороди і мріє про панування над Середньої і Малої Ордою ».


  1. Вивчення нової теми.


  1. Самостійна робота з текстом підручника, з картою.

Робота в малих групах.


1 група - охарактеризувати хід повстання, скласти опорну схему, показати на карті основні битви (стор. 116 - 121).


2 група - Виділити особливості ханства Кенесари, скласти опорну схему (стор. 117 - 118).

З'ясувати причини поразки, тезисно сформулювати (стор. 122).


3 група - Заповнити тріаду «Вторгнення в киргизькі землі»

(стор. 121 - 123). Оцінити значення повстання (стор.122 - 123).


  1. Захист проектів. Обговорення.


  1. Висновок - дати оцінку історичної події:


- встановити причини події;

- визначити зацікавленість в подію певних класів і суспільних груп;

- характер події;

- зв'язок з іншими подіями;

- значення: а) для учасників події

б) для подальшого історичного розвитку


  1. Закріплення.


  1. Метод «Давньоримські питання».

Відповісти на 8 ключових питань:

Хто? Що? Коли? Де? Навіщо? Чим? Як? Чому?


  1. Сінквейн. Скласти п'ятивірш.

1 рядок - Іменник (назва теми).

2 рядок - Два прикметників (визначення теми).

3 рядок - Три дієслова, що показують дії в рамках теми.

4 рядок - Фраза з 4 слів, позначається ставлення автора до теми.

5 рядок - Висновок, завершення теми, вираженої будь-якою частиною мови.


3. «Мозковий штурм» - дати відповіді на проблемне питання:

Чому Кенесари Касимули став і гордістю, і болем свого народу?


4. Дати оцінку особистості Кенесари як дипломата, керівника, політика, хана.


  1. Підбиття підсумків. Висновок.

У 1837-1847 рр. на території Казахстану відбулася одна з наймасовіших і тривалих повстань казахів проти царизму під керівництвом Кенесари Касимули. Головними цілями повсталих було збереження незалежності не увійшли до складу Росії областей Казахстану, припинення колонізації казахських земель, звільнення Казахстану від влади кокандців. Причиною поразки повстання були політична і внутріродового роз'єднаність казахів, незацікавленість багатьох феодалів у створенні феодального держави, самоуправство Кенесари. Це було найбільше повстання проти колоніального гніту, що охопило всі три жуза. К. Касимули залишився в пам'яті народу як видатний полководець, великий організатор і видатний державний діяч.

  1. Пояснення домашнього завдання: п. 21,11 - порівняти повстання К. Касимули і С. Датули.


Написати есе:


-1 група - лист від імені султана Кенесари;

-2 група - лист від імені султана-сподвижника Кенесари;

-3 група - лист від імені рядового шаруа - учасника повстання.



  1. Коментування і виставлення оцінок. Райтинг: учні самі оцінюють свою роботу на уроці (ті, хто оцінюють себе на 5 - піднімають червоний коло, на 4 - синій, на 3 - зелений). Оцінює вчитель.