5 клас
Природа і люди Давньої Індії
Тип уроку - вивчення нового матеріалу.
Мета уроку - ознайомити учнів з географічним положенням і населенням Давньої Індії.
завдання:
-
познайомити учнів з природою, заняттями, релігійними віруваннями жителів Стародавньої Індії.
-
продовжити формування вмінь працювати з історичною картою, ілюстрацією, порівнювати природні умови різних країн, складати розповідь, отримувати інформацію з кинофрагмента, пошук стратегії вирішення проблеми, застосовувати свої навички на практиці.
-
виховання поваги до іншої культури, здорового способу життя.
Поняття - джунглі.
Устаткування: мультфільм «Книга джунглів», карта «Стародавній Схід: Китай і Індія», ілюстрації, журнал «Сто людей: Будда» шахи, фігурка слона, цукор.
Хід уроку
-
Організаційний етап.
-
Актуалізація теми.
-
Хлопці давайте згадаємо, які країни ми відвідали на уроках історії, на уроках історії.
-
Єгипет, Фінікію, Межиріччя, Ассирії, Ізраїль.
-
Яка річка дала життя Єгипту?
-
Ніл.
-
Які річки ми ще вивчили?
-
Тигр, Йордан, Євфрат.
-
Які винаходи були зроблені фінікійцями?
-
Скло, пурпур, алфавіт.
-
Як називали Ассірію в Стародавньому світі? І чому її так називали?
-
Ассирію називали «леговищем левів», а Ніневії «містом крові», тому що основним заняттям ассірійців була війна.
-
А тепер ми відправимося в нову країну. А в яку, дізнаємося з фрагмента фільму.
Перегляд фрагмента мультфільму «Книга джунглів»
-
-
Хлопці, а як називається мультфільм, фрагмент якого ми переглянули?
-
Мультфільм називається «Книга джунглів»
-
А хто з вас знає по книзі, якого автора створений мультфільм?
-
«Мауглі»
-
Автором цього твору є англійський письменник Р. Кіплінг. А в якій же країні відбуваються події «Мауглі»?
-
Учні не можуть відповісти на це питання.
-
Р. Кіплінг багато років прожив в Індії, тому дії таких його творів як «Рікі-Тікі-Таві» і «Мауглі» відбуваються в цій країні. Ось і ми з вами вирушимо в цю країну, але не в XIX в., В якому жив автор, а в за часів Стародавньої Індії. Тема нашого уроку «Природа і люди Давньої Індії». Давайте запишемо її в нашій зошити.
-
Вивчення нового матеріалу.
1.Георгафіческое положення і природні умови Індії ».
Учитель показує на карті географічні об'єкти, супроводжуючи це розповіддю.
- В першу чергу ми як завжди подивимося, де розташовується держава, про яку ми сьогодні будемо говорити.
Індія розташовується на півдні Азії, зі сходу, півдня і заходу її омиває Індійський океан. З півночі Індії прикривають найвищі в світі гори Гімалаї. В Індії, як і в Межиріччі дві річки, називаються вони - Інд і Ганг. А як називалися річки в Межиріччі?
- Тигр і Євфрат.
- В Індії багато густих, важкопрохідних лісів, які називаються джунглі. А які тварини живуть в Індії?
- Слон, крокодил, бегемот, тигр, мавпи, леопарди ... ..
- А навіщо в господарстві індійців потрібен слон?
- Щоб він переносив тяжкості.
- Щоб на ньому можна було їздити.
- Щоб використовувати на війні.
- А ще в Індії живуть отруйні змії та комахи. І якщо ви захочете поїхати в Індію, то в туристичній фірмі вас попросять зробити щеплення.
2. Заняття жителів Індії.
- А які ж заняття були у індійців? Давайте відповімо на це питання разом.
- Землеробство, скотарство, рибальство, ремесло, торгівля.
- В Індії стали вирощувати цукровий очерет і бавовник. Священною твариною у індійців була і залишається корова. В наш час, якщо машина їде по дорозі, а на ній лежить корова, то він не сигналить, а об'їжджає її. А як ви думаєте, чому саме ця тварина?
- Тому що давала молоко, кисле молоко, сир,
- І в Росії шанобливо ставляться до корови, її називають годувальницею. Смерть корови вважалася трагедією, по ній тужили як по члену сім'ї. А в Індії навіть не їдять м'ясо корови.
3. Релігійні вірування індіанців.
- Давайте згадаємо, в Єгипті і Межиріччя жителі вірили в одного бога або кілька богів? Як їх називали?
- Амон, Осіріс, Гор, Тот, Маат, Шамаш, Еа, Сін.
- Так само як і у єгиптян, шумерів індійці вірили в безліч богів, тобто були язичниками.
- Давайте подивимося на с.96. кого ми там бачимо?
- Бога Ганеша.
- В образі, якої тварини представлений бог?
- У вигляді слона.
- Індійці вірили в те, що душі людей переселяються. Про це нам розповість (ім'я учня)
- Проект учня
- В Індії зародилася одна з найстаріших релігій світу - буддизм. Про те хто такий Будда розповість (ім'я учня)
- Був колись в Індії юний царевич Гаутама. Жив він у прекрасному палаці. Слуги тримали над його головою білий парасольку, щоб не торкнулися його промені сонця або краплі дощу. Він думав, що всюди життя так само прекрасна, і навіть не припускав, що існують горе, біль і смерть. Але одного разу він зустрів старезного старця і зрозумів, що старість неминуча. Зустрів хворого і зрозумів, що не вічне буде здоровий. Він задумався про смерть і вирішив стати відлюдником. Довго мандрував він, голодував і терпів нестатки. І одного разу, коли він сидів під величезним деревом, схрестивши ноги, віддаючись глибоке роздумів, він - знайшов мудрість. З тих пір його стали називати Будда (Просвітлений, Мудрець).
- Долгих 7 років Гаутама жив далеко від людей. Що ж змусило Будду повернутися до сім'ї? Відповідь вас здивує. Але спочатку скажіть, яке блюдо ви любите найбільше?
- Діти називають.
- А хто з вас любить кашу рисову?
Діти піднімають руки.
- Так ось рис, зварений на молоці з прянощами і цукром, змусив Будду згадати про сім'ю. Цукор це одне з відкриттів індійців. Але вони ж винайшли ще й шахи. Хто з вас вміє грати в шахи?
- Діти піднімають руки.
Учитель викликає одного з учнів і просить розповісти, як називаються фігури і як вони ходять.
-
Закріплення вивченого матеріалу.
А тепер вирішимо кросворд.
1.
2.
3.
4.
5.
1. Священна тварина індійців.
2. Одна з річок Індії.
3. Тварина, в образі якого зображували індійського бога Ганеша.
4. Тварина, яка жила в Індії, а в Межиріччі перетворювалося в річку.
5. Найвищі гори в світі.
Отже, ключове слово - каста, термін поки нам не відомий, але на наступному уроці ми дізнаємося, що це слово означає.
А що нового сьогодні на уроці ви дізналися
- відповіді учнів
-
Виставляння оцінок.
-
Домашнє завдання - прочитати §20.
Урок складений за підручником 5 класу
«Історія Стародавнього світу»
А.А.Вігасіна, Г.І.Годера і С.Свенціцкой