ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
5 клас, §6
§ Виникнення мистецтва і релігії
Урок № 6
Тип уроку: комбінований
Мета уроку:
-
Сприяти розвитку логічного і критичного мислення
-
Розвивати уміння координувати власну діяльність відповідно до поставленим завданням
-
Внести вклад в розвиток грамотної мови з використанням історичних термінів
-
Формувати вміння аналізувати інформацію, виділяти головне, робити висновки;
-
Виховувати інтерес до подій і явищ історичного минулого, почуття спільності, справедливості і толерантності; повагу до чужої думки; вміння оцінювати предмети і явища культури; . виховувати почуття прекрасного.
Обладнання: підручник, §6, питання в кінці параграфа, ілюстрація з підручника, презентація «Виникнення мистецтва і релігійних вірувань».
№
етап уроку
Методи і прийоми
Час (хв.)
1.
організаційний момент
Привітання, перевірка готовності до уроку, концентрація уваги
2-3
2.
актуалізація знань
фронтальне опитування
10-15
3.
Вивчення нового матеріалу
Розповідь, бесіда, діалог, розповідь
20-25
4.
Закріплення вивченого матеріалу
Фронтальне опитування, питання в кінці параграфа
5-7
5
Домашнє завдання
§6, питання в кінці параграфа;
* Намалювати сцени полювання, рибної ловлі, релігійних танців або обрядів первісних людей.
2-3
Хід уроку
-
Організаційний момент - 2-3 хв .;
-
Актуалізація знань - 10-15 хв .;
-
Вивчення нового матеріалу - 20-25 хв .;
-
Закріплення вивченого матеріалу - 5-7 хв .;
-
Домашнє завдання - 2-3 хв.
№
діяльність учителя
діяльність учнів
1
Учитель вітає школярів. Налаштовує на роботу. Зазначає відсутніх.
Учні вітають вчителя; налаштовуються на роботу.
2
Вступне слово вчителя.
На протязі декількох уроків ми з вами вивчали життя первісної людини. Давайте згадаємо, що ми з вами дізналися.
Підготуйте розгорнуту відповідь на питання «Що допомогло первісним людям вижити в нових природних умовах?». Для цього згадайте:
-
Які природні зміни відбулися на землі приблизно 100 000 років тому?
-
Як змінився тваринний світ?
-
Які нові знаряддя праці і зброю винайшла людина?
-
Що називається родової громадою?
-
Чим займалися чоловіки і жінки в родовій громаді?
-
Які імена носили родові громади?
Приблизно 100 тис. Дит тому, на землі відбулося сильне похолодання. З півночі на територію Європи і Азії насувався льодовик. У цих нових природних умовах людина вижила тому, що навчився користуватися вогнем, рити землянки, освоїв печери, почав шити одяг. Тваринний світ змінився теж. З'явилися більш дрібні тварини, полювати на яких було складніше. Тому людина придумала лук і стріли. А так же люди стали родовими громадами, тобто колективами родичів, що мають все спільне.
Слухають вступне слово вчителя.
Фронтально взаємодіють, будують мовні висловлювання на питання.
3
Вступне слово вчителя.
А тепер нас чекає знайомство з новим матеріалом, сьогодні на уроці ми потрапимо в цікавий захоплюючий світ - світ стародавнього людини.
СЛАЙД 1
Тема нашого сьогоднішнього уроку «Виникнення мистецтва і релігії».
Запишіть собі її в зошити.
Ми з вами сьогодні проникне в таємничі, важкодоступні печери, де древні люди ховалися від стихійних лих, жили і зберігали свої сокровенні таємниці.
СЛАЙД 2
Мета нашого уроку: з'ясувати які види мистецтва з'явилися в первісному суспільстві, як зароджувалися релігійні вірування, в чому це виражалося.
СЛАЙД 3
План уроку:
-
виникнення мистецтва
-
поява релігії
Хлопці, а ви любите малювати?
Діти люблять малювати. Стародавні люди за своїм ставленням до світу були безпосередні і схожі на дітей.
Найдавніші твори образотворчого мистецтва датуються сорокових тисячоліттям до нашої ери.
Стародавні люди залишили на стінах печер зображення своїх долонь. Одного разу людина доклала руку до стіни, а потім обвів її кольоровий землею. Вийшло зображення руки.
СЛАЙД 4
Це було перше прояв творчих здібностей людини. Так зароджувалося мистецтво.
У 1878 р в Іспанії археолог Саутола і його дочка вирушили до печери Альтаміра. Коли Саутола запалив смолоскип, вони побачили картини намальовані на стінах і склепінні печери.
Пізніше були відкриті і інші печери з малюнками стародавніх художників.
СЛАЙД 5
Давайте подивимося на фрагмент стародавнього живопису.
Що являють собою древні малюнки? Опишіть зображення.
СЛАЙД 6
Найдавнішим художникам вдавалося передати не тільки вигляд а й характер тих звірів на яких вони полювали - бізонів, ведмедів, носорогів. Оленів вони зображували чуйними і настороженими. Коней швидкими і стрімкими. Мамонтов масивними і важкими.
СЛАЙД 7
Всі малюнки були зроблені з дивовижною майстерністю - хоча не обійшлося і без курйозів -встречается зображення тварин з великою кількістю ніг - так художники намагалися передати рух.
СЛАЙД 8
Багато малюнків містять загадки - незрозумілі знаки і предмети, люди з пташиними головами, або в одіянні схожому на скафандр.
Але найголовніше - ми не можемо зрозуміти чому сцени зображують полювання були намальовані в важкодоступних, темних печерах
СЛАЙД 9
Люди кам'яного століття використовували три основні кольори фарби: білий, чорний і червоний. Два останніх застосовувалися особливо часто. так виникла живопис - створення художніх образів фарбами.
Давайте запишемо це в зошити.
В цей же час зароджувалася і ск у льпт у р а Стародавні майстри вирізали фігури людей і тварин з дерева, кісток оленя або бивнів мамонта. Широке поширення отримали маленькі скульптурні фігурки, або статуетки, жінки. Це пов'язано з поклонінням - культом богині-матері.
СЛАЙД 10
Особливим видом первісного мистецтва був орнамент, яким покривалися вироби з кістки, а також кам'яна і глиняний посуд.
СЛАЙД 11
***
Стародавні люди багато вміли, але вони не знали справжніх причин природних явищ. Вони боялися грому, блискавки, ураганів, повеней, пожеж, вважали живими сонце, місяць, зірки, дерева, річки, каміння. У всього в природі був свій дух. Духи по відношенню до людей могли бути і добрими і злими. Щоб умилостивити духів природи, люди приносили їм жертви і здійснювали в їх честь спеціальні обряди.
Вони вірили в загробне життя. Стародавні люди вважали, що у кожної людини є душа. Душа - це безтілесне початок, що робить людину живою і мислячою істотою.
Коли людина спить, він нічого не помічає і не чує. Значить душа покинула його тіло. Будити людини різко не можна: душа не встигне повернутися.
Люди вважали, що, коли душа покидає тіло, фізично людина вмирає, але душа його продовжує жити.
СЛАЙД 12
У ті часи у людей зародилася віра в перевертнів, в чудові властивості окремих предметів. Страх перед природними стихіями, неможливість пояснити явища навколишнього світу привели до виникнення релігійних уявлень.
Люди стали обожнювати явища природи.
Не вміючи пояснити природу появи снів, древній людина стала вірити в існування душі.
Таким чином, первісні люди уважно вивчали природу і накопичували знання. Поступово зароджувалися мистецтва - творче відображення навколишнього світу в художніх образах. Виникли релігійні уявлення - віра в надприродні сили і в життя після смерті. Релігію, засновану на поклонінні багатьом богам і ідолам, вчені назвали многобожием або язичництвом.
Школярі відкривають підручник, записують назву теми в зошиті.
.
.
Відповідають на питання.
Розглядають зображення, відповідають на питання.
Записують у зошити.
4
СЛАЙД 13
Дайте відповідь на питання:
Яким словом можна замінити такі вирази:
-
Віра в богів і духів -_______________ (релігія).
-
Зображення шанованих богів і духів -_____________ (живопис).
-
Подарунки богам і духам -__________________ (жертвоприношення).
-
Істоти, що були фантазією прадавніх людей - ____________ (перевертні).
Фронтальне опитування:
-
Подумайте, з якими цілями археологи розкопують стародавні могили? Які відомості про життя первісної людини вони могли там отримати?
-
Які форми релігійних вірувань були у людей кам'яного віку?
-
Які види первісного мистецтва ви знаєте?
-
Які фарби використовували первісні художники?
-
Що найчастіше зображали первісні художники?
Школярі фронтально відповідають на питання.
5
СЛАЙД 14
Домашнє завдання:
§6, питання в кінці параграфа;
* Намалювати сцени полювання, рибної ловлі, релігійних танців або обрядів первісних людей
Учні записують завдання в щоденник.