Предмет: Всесвітня історія Клас: 6
Тема: Культура Стародавнього Китаю
Мета: -перевірити знання і вміння по темі «Стародавній Китай», познайомитися з культурними і релігійними здобутками стародавнього Китаю на прикладі вивчення теми «Культура стародавнього Китаю»;
- сприяти розвитку логічного мислення, мовлення, пам'яті, умінь порівнювати, аналізувати вивчений матеріал;
- продовжувати виховувати інтерес до пізнання, повага до культурних і релігійних поглядів різних народів, як до пласту світової культури; толерантність.
Знати: культурні досягнення стародавнього Китаю, історію виникнення і розвитку конфуціанства; основні ідеї та значення конфуціанства.
Вміти: працювати з різними інформаційними джерелами, порівнювати, аналізувати, відстоювати свою точку зору.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: урок-подорож
Устаткування: листи-завдання (роздатковий матеріал), комп'ютер і навчальний фільм «Релігії Китаю»
Хід уроку
I. Організаційний момент. (3 хв) Перевірка готовності класу до уроку, емоційний настрій учнів, цілепокладання.
Для того, щоб виконати нашу задачу, я запрошую Вас в подорож, в ході якого ми знайдемо відповідь на питання: Чому культурні досягнення Стародавнього Китаю зберегли свою актуальність в даний час?
Розповідь вчителя. Караван знань - ні з чим не порівнянне багатство, бо знання - це сила, здатна до творення і руйнування. Кожен надходить зі своїми знаннями так, як вважає за потрібне. Той, хто, готовий пізнавати цей величезний світ, сіючи в ньому зерна добра, отримає багатий урожай.
І перед тим як нам відправиться в подорожі поповнюючи наш багаж знань, давайте згадаємо що ми знаємо про Китай.
«Той, хто повторюючи старе, дізнається нове, може бути наставником» Конфуцій.
Учням пояснюється порядок роботи з маршрутними листами-завданнями. Учні виконують завдання 1 в маршрутному листі. - Тест
1.Главний галуззю господарства Китаю було:
A) Скотарство. B) Землеробство. C) Будівництво храмів. Будівництво дамб та каналів. Е) Виноробство.
2.В Китаї з найдавніших часів було розвинене виробництво:
A) Пороха. B) Папери. C) Шовку. D) Фарфору. E) бавовни.
3.Основи китайського суспільства була:
A) Приватна власність на худобу. B) Приватна власність на землю. C) Кастова система.
D) Сім'я. E) Відданість імператору.
4.У кінці II ст. н.е. в Китаї почалося:
A) Повстання «червоних пов'язок». B) Будівництво Великої китайської стіни. C) Зведення палацу для імператора Ван Мана. D) Повстання «Жовтохвостий».
Е) Повстання «жовтих хусток».
5. 10.Первий імператор Китаю:
A) Ван МанB) Фан Чун C) Сима- Цянь D) Конфуцій. Е) Цинь Шихуанді
6. «Історичні записки» в стародавньому Китаї написав:
А) Лао-цзи. В) Сима-Цянь. D) Конфуцій. Е) Чжан.
7. Яка династія змінила династію Цинь
A) Хань B) Чжоу C) Тан. . D) Мін Е) Цин
8.Вознікновеніе китайської цивілізації відбулося в басейні яких річок: А) Хуанхе і Янцзи В) Ганг і Інд С) Тигр і Євфрат D) Ніл і Тигр Е) Ганг і Тигр
9. Який шлях брав свій початок в Китаї
A) меридиального B) шовковий C) вовняний D) караванний Е) морської
10. Яке оборонна споруда була побудована в Китаї
A) рів. B) окоп. C) Велика китайська стіна D) паркан Е) сітка
Ви готові продовжити наш шлях? Тоді вперед!
II. Вивчення нового матеріалу.
план
-
Писемність і література
-
Релігія. конфуціанство
-
Досягнення наукового знання і мистецтва
«Доброчесність ніколи не буває самотньою» - ці слова належати геніальному Конфуція (551-479 рр. До н.е.).
Отже, перший запас знань поповнив наш караван і ми продовжуємо шлях. Зараз я пропоную Вам подивитися фільм і по ходу перегляду, заповнити в маршрутному листі таблицю в завданні 2.
«У 15 років я звернув свої помисли до навчання.
У 30 років - я знайшов міцну основу.
У 40 років - я зумів звільнитися від сумнівів.
У 50 років - я пізнав волю Неба.
У 60 років - я навчився відрізняти правду від брехні.
У 70 років - я став слідувати покликом мого серця і не порушував Ритуалу ».
Ми продовжуємо наш шлях, і я пропоную Вам вивчити питання про конфуціанстві. Найдавніші археологічні та писемні джерела, що стосуються релігії Китаю відносяться до другого тисячоліття до н.е. Це була пора зародження патріархально-рабовласницької держави. Про релігії иньской періоду збереглося небагато відомостей (гадальні кістки, тотеми, гробниці-поховання з явно класовими відмінностями).
Набагато більше відомостей збереглося про релігію чжоусском періоду (1122-255 рр. До н.е.). Серед пам'яток культури можна виділити філософські та релігійно-етичні системи. Вони послужили підставою для розвитку релігійних навчань, які стали в подальшому державними релігіями Китаю: конфуціанство і даосизм.
завдання 3
«Не журись, що люди не знають тебе. Журися, що ще не проявив свої здібності »Конфуцій
Прочитати текст і відповісти на питання
Вчення відображало погляди і інтереси служивого чиновництва. Родоначальником релігії Китаю був Кун-цзи, Конфуцій.
Класичні конфуціанські книги розпадаються на «П'ятикнижжя» (У-цзин) і «Четверокніжіе» (Си-шу). Ці книги далеко не всі можуть вважатися релігійними. Основний зміст вчення Конфуція - це вчення про правила поведінки, про правильне життя. Це вчення про хороше управлінні державою, про сумлінному відправленні государсвенной служби і про правильному порядку в сімейному побуті.
Управляти державою, згідно з Конфуція, покликані благородні мужі на чолі з государем - "сином неба». Благородний чоловік - це зразок морального досконалості, людина, яка всією своєю поведінкою затверджує норми моралі. Саме за цими критеріями Конфуцій пропонував висувати людей на державну службу. Головне завдання благородних мужів - виховати в собі і поширити повсюдно людинолюбство. Людинолюбство включало в себе: піклування батьків про дітей, синівську шанобливість до старших в сім'ї, а також справедливі відносини між тими, хто не пов'язаний родинними узами. Перенесені в сферу політики, ці принципи повинні були послужити фундаментом всієї системи управління.
Конфуціанський культ являє собою просте узаконення традиційних, що склалися в Китаї з давніх-давен, сімейно-родових обрядів. Найважливішим із культів конфуціанства був культ предків. Він став головною складовою частиною китайських релігійних вірувань і обрядів. Кожна сім'я мала свій сімейний храм або молельню. Кожен рід - ши - мав свій родовий храм предків, присвячений родоначальникам. Кожна родова група - син (прізвище) - мала храм, присвячений загальним родоначальнику прізвища. Жертвопринесення і моління в цих храмах виконувалися або главою сім'ї, або старшинами пологів.
За релігійних вірувань китайців, найголовніший обов'язок людини - це синівська шанобливість (сяо) і шанування предків.
питання:
-
Інтереси якої соціальної групи відображало конфуціанство.
-
Основні ідеї конфуціанства
-
Яким, на думку Конфуція, повинен бути ідеальний правитель?
-
Що включало в себе поняття людинолюбство?
-
Найважливіший куль конфуціанства.
-
Найголовніший обов'язок людини за Конфуцієм.
У Китаї в давнину з'явилася писемність - ієрогліфи. Пишуться вони стовпцем зверху вниз. В основі вчення Конфуція лежать 20 термінів, виражених окремим ієрогліфом ..
завдання 4
Продовжити вислів Конфуція
1. Не турбуйся про те, що ні займаєш високого поста. Турбуйся про те, чи добре _____________________________________________________________________________________
2. Зустрівши гідну людину, прагни з ним зрівнятися; зустрівши недостойного, _____________________________________________________________________________________
3. Для того, щоб пізнавати нове, необхідно вивчати ____________________________________
4. Вчення без роздуми марно, а роздум без вчення _____________________________________________________________________________________
У Китаї в перші в світі були винайдені речі без яких ми не можемо обійтися в даний час: вперше була точно обчислена тривалість року, створена зоряна карта, слово «чай» китайського походження, компас, прилад для запису коливань земної кори - сейсмограф, папір, порох, фарфор
завдання 5
Сформулюйте мудру пораду Конфуція із запропонованих слів
ПОДІБНО що минає потік ЧАС ЦЬОМУ НІ НЕ ЗУПИНЯЄТЬСЯ ДНЕМ ВНОЧІ НІ
III.Закріплення: Китайська скринька
У скриньці лежать винаходи китайців, якими користується весь світ.
-
Путівник, який застосовують в туризмі, геології, подорожах, морських походах, в літаках і т.д. (компас).
-
Це люблять всі, використовують кожен день, називається "Тцай-е" (Чай).
-
натуральний, гладкий, тонкий, легкий, приємний, застосовується в побуті, в медицині, аерофлоті, одязі і т.д. (шовк).
-
"Їх виготовляють сотні тисяч предметів кожного зразка. Вироби в певний термін доставляють до столиці, діжок з круглими полірованими виробами більше 600. Щорічна норма 16-17 тисяч "(з твору Чжу Яня" Тао шо "," Про порцеляні "). З цього роблять посуд. Без цього вже не уявляємо своє життя (фарфор).
-
Цей винахід люблять все люди і готують майже в кожній національній кухні (локшина).
-
Винахід необхідне для письма учням, студентам, політикам всім освіченим людям для передачі і зберігання знань (папір).
-
За визначенням Суворова - куля це "дура", а в ній винахід китайців? (порох).
-
Ця гра винайдена в Китаї і вважається інтелектуальною грою, в неї грали навіть імператори (шашки).
Час нашої подорожі добігає кінця. Нам залишається відповісти на головне питання, в пошуках відповіді на який, ми зробили наш шлях.
завдання 6
Відповісти на питання
Чому культурні досягнення Стародавнього Китаю зберегли свою актуальність в даний час?
Сформулюйте значення вкладу китайської культури в світову.
-
Домашнє завдання. параграф 22
№ завдання
Максимальна кількість балів за завдання
підсумкові оцінки
відмінно - 25-27
добре - 15-24
задовільно - 10-14
незадовільно - 9 і менше
1
5 (10), 4 (9-8), 3 (7-6)
2
3
3
6
4
7
5
4
6
1
7
1
підсумок
27
М аршрутний лист 1 Завдання 1
«Той, хто, повторюючи старе, дізнається нове, може бути наставником»
тест
1.Главний галуззю господарства Китаю було:
A) Скотарство. B) Землеробство. C) Будівництво храмів. Будівництво дамб та каналів. Е) Виноробство.
2.В Китаї з найдавніших часів було розвинене виробництво:
A) Пороха. B) Папери. C) Шовку. D) Фарфору. E) бавовни.
3.Основи китайського суспільства була:
A) Приватна власність на худобу. B) Приватна власність на землю. C) Кастова система.
D) Сім'я. E) Відданість імператору.
4.У кінці II ст. н.е. в Китаї почалося:
A) Повстання «червоних пов'язок». B) Будівництво Великої китайської стіни. C) Зведення палацу для імператора Ван Мана. D) Повстання «Жовтохвостий».
Е) Повстання «жовтих хусток».
5. 10.Первий імператор Китаю:
A) Ван МанB) Фан Чун C) Сима- Цянь D) Конфуцій. Е) Цинь Шихуанді
6. «Історичні записки» в стародавньому Китаї написав:
А) Лао-цзи. В) Сима-Цянь. D) Конфуцій. Е) Чжан.
7. Яка династія змінила династію Цинь
A) Хань B) Чжоу C) Тан. . D) Мін Е) Цин
8.Вознікновеніе китайської цивілізації відбулося в басейні яких річок: А) Хуанхе і Янцзи В) Ганг і Інд С) Тигр і Євфрат D) Ніл і Тигр Е) Ганг і Тигр
9. Який шлях брав свій початок в Китаї
A) меридиального B) шовковий C) вовняний D) караванний Е) морської
10. Яке оборонна споруда була побудована в Китаї
A) рів. B) окоп. C) Велика китайська стіна D) паркан Е) сітка
М аршрутний лист 1 Завдання 1
«Той, хто, повторюючи старе, дізнається нове, може бути наставником»
тест
1.Главний галуззю господарства Китаю було:
A) Скотарство. B) Землеробство. C) Будівництво храмів. Будівництво дамб та каналів. Е) Виноробство.
2.В Китаї з найдавніших часів було розвинене виробництво:
A) Пороха. B) Папери. C) Шовку. D) Фарфору. E) бавовни.
3.Основи китайського суспільства була:
A) Приватна власність на худобу. B) Приватна власність на землю. C) Кастова система.
D) Сім'я. E) Відданість імператору.
4.У кінці II ст. н.е. в Китаї почалося:
A) Повстання «червоних пов'язок». B) Будівництво Великої китайської стіни. C) Зведення палацу для імператора Ван Мана. D) Повстання «Жовтохвостий».
Е) Повстання «жовтих хусток».
5. 10.Первий імператор Китаю:
A) Ван МанB) Фан Чун C) Сима- Цянь D) Конфуцій. Е) Цинь Шихуанді
6. «Історичні записки» в стародавньому Китаї написав:
А) Лао-цзи. В) Сима-Цянь. D) Конфуцій. Е) Чжан.
7. Яка династія змінила династію Цинь
A) Хань B) Чжоу C) Тан. . D) Мін Е) Цин
8.Вознікновеніе китайської цивілізації відбулося в басейні яких річок: А) Хуанхе і Янцзи В) Ганг і Інд С) Тигр і Євфрат D) Ніл і Тигр Е) Ганг і Тигр
9. Який шлях брав свій початок в Китаї
A) меридиального B) шовковий C) вовняний D) караванний Е) морської
10. Яке оборонна споруда була побудована в Китаї
A) рів. B) окоп. C) Велика китайська стіна D) паркан Е) сітка
М аршрутний лист 1 Завдання 2
«Той, хто, повторюючи старе, дізнається нове, може бути наставником»
Заповнити таблицю за змістом навчального фільму «Конфуцій»
ЗНАЄМО
ХОЧЕМО ДІЗНАТИСЯ
ДІЗНАЛИСЬ
М аршрутний лист 2
завдання 3
«Не журись, що люди не знають тебе.
Журися, що ще не проявив свої здібності »
Прочитати текст і відповісти на питання
Вчення відображало погляди і інтереси служивого чиновництва. Родоначальником релігії Китаю був Кун-цзи, Конфуцій.
Класичні конфуціанські книги розпадаються на «П'ятикнижжя» (У-цзин) і «Четверокніжіе» (Си-шу). Ці книги далеко не всі можуть вважатися релігійними. Основний зміст вчення Конфуція - це вчення про правила поведінки, про правильне життя. Це вчення про хороше управлінні державою, про сумлінному відправленні государсвенной служби і про правильному порядку в сімейному побуті.
Управляти державою, згідно з Конфуція, покликані благородні мужі на чолі з государем - "сином неба». Благородний чоловік - це зразок морального досконалості, людина, яка всією своєю поведінкою затверджує норми моралі. Саме за цими критеріями Конфуцій пропонував висувати людей на державну службу. Головне завдання благородних мужів - виховати в собі і поширити повсюдно людинолюбство. Людинолюбство включало в себе: піклування батьків про дітей, синівську шанобливість до старших в сім'ї, а також справедливі відносини між тими, хто не пов'язаний родинними узами. Перенесені в сферу політики, ці принципи повинні були послужити фундаментом всієї системи управління.
Конфуціанський культ являє собою просте узаконення традиційних, що склалися в Китаї з давніх-давен, сімейно-родових обрядів. Найважливішим із культів конфуціанства був культ предків. Він став головною складовою частиною китайських релігійних вірувань і обрядів. Кожна сім'я мала свій сімейний храм або молельню. Кожен рід - ши - мав свій родовий храм предків, присвячений родоначальникам. Кожна родова група - син (прізвище) - мала храм, присвячений загальним родоначальнику прізвища. Жертвопринесення і моління в цих храмах виконувалися або главою сім'ї, або старшинами пологів.
За релігійних вірувань китайців, найголовніший обов'язок людини - це синівська шанобливість (сяо) і шанування предків.
питання:
-
Інтереси якої соціальної групи відображало конфуціанство.
-
Основні ідеї конфуціанства
-
Яким, на думку Конфуція, повинен бути ідеальний правитель?
-
Що включало в себе поняття людинолюбство?
-
Найважливіший куль т конфуціанства.
-
Найголовніший обов'язок людини за Конфуцієм.
М аршрутний лист 3
завдання 4
В основі вчення Конфуція лежать 20 термінів, виражених окремим ієрогліфом. Зіставте назва і словникове значення ієрогліфа з висловлюванням Конфуція.
№
термін
словникове значення
1
жень
Людинолюбство - ідеал Конфуція; не виставляти на показ любов до людини, яка прагне до справедливості.
2
Дао
Дорога, шлях, істина
3
Чжи
Мудрість, знання, розсудливість
4
Сяо
шанобливий; шанувати батьків
5
Хе
Мир, злагоду, дружба
6
Цзюнь-цзи
Шляхетна людина; мудрий і абсолютно доброзичлива людина - ідеальний чоловік за критеріями конфуціанства
висловлення Конфуція
-
Той, хто прагне втілити людинолюбство, не створить зла.
-
У зверненні з батьком або матір'ю привілей м'якість і чемність. Якщо бачиш, що твої бажання їм неугодні, все одно привілей шанобливість - не противитись їх волі. І нехай ти втомишся - не смій нарікати.
-
Благородний чоловік повільний в словах, але скор в справах.
-
Я володію знаннями немає від народження. Я придбав їх лише завдяки любові до старовини і наполегливості у навчанні.
-
Коли вчишся, бійся, що не встигнеш знайти, а завершивши навчання, бійся, що можеш втратити здобутий.
-
Прагни вірності і щирості; не дружить з тим, хто тобі не рівня; Не бійся виправляти помилки
-
Цзи Гун спитав: «Чи існує одне таке слово, яким можна керуватися все життя?» Учитель відповів: «Це слово - поблажливість. Не роби іншим того, чого не побажаєш собі ».
М аршрутний лист 4
завдання 4
Продовжити вислів Конфуція
1. Не турбуйся про те, що ні займаєш високого поста. Турбуйся про те, чи добре _____________________________________________________________________________________
2. Зустрівши гідну людину, прагни з ним зрівнятися; зустрівши недостойного, _____________________________________________________________________________________
3. Для того, щоб пізнавати нове, необхідно вивчати ____________________________________
4. Вчення без роздуми марно, а роздум без вчення _____________________________________________________________________________________
завдання 5
Сформулюйте мудру пораду Конфуція із запропонованих слів
ПОДІБНО що минає потік ЧАС ЦЬОМУ НІ НЕ ЗУПИНЯЄТЬСЯ ДНЕМ ВНОЧІ НІ
завдання 6
Відповісти на питання
Чому конфуціанські ідеї актуальні в даний час?
Сформулюйте значення вкладу китайської культури в світову.
-
№ завдання
Максимальна кількість балів за завдання
підсумкові оцінки
відмінно - 25-27
добре - 15-24
задовільно - 10-14
незадовільно - 9 і менше
1
5
2
3
3
6
4
7
5
4
6
1
7
1
підсумок
27
1. Великий китайський мудрець і філософ, засновник релігії.
2. Система письма в Китаї
3. Цьому китайському винаходу 3000 років, для його створення використовували листя дерев або пір'я птахів, а пізніше промаслений папір, яка не пропускала воду.
4. Винахід Цай Луня близько 2000 років тому подарувало світу ...
5. Винахід придворного астролога китайського імператора120 р до н.е.
М аршрутний лист 1
Завдання 1
«Той, хто, повторюючи старе, дізнається нове,
може бути наставником »
вирішити кросворд
1. Великий китайський мудрець і філософ, засновник релігії.
До
І
Т
А
Й
2.Система
письма в Китаї
3. Цьому китайському винаходу 3000 років, для його створення
використовували листя дерев або пір'я птахів, а пізніше
промаслений папір, яка не пропускала воду.
4. Винахід Цай Луня близько 2000 років тому подарувало світу ...
5. Винахід придворного астролога китайського імператора
120 м до н.е.