Тема уроку: Урок узагальнення і повторення по темі: «Давня Русь»
Мета: повторити, закріпити і поглибити знання з Стародавньої історії Русі, п Ровер рівень засвоєння вивченого матеріалу; сприяти формуванню вміння працювати в групі; в процесі гри продовжити прищеплювати в учнів інтерес до предмету історія.
устаткування
Дзига, листи і ручки для роботи учнів, картки з номерами питань від 1 до 12, картки із завданнями «Бліц» та «Супер-бліц», картина «Покликання варягів».
план уроку
1) Вступне слово ведучого
2) Що? Де? Коли?
3) Заключне слово ведучого
Хід уроку
Учні діляться на 2 команди, вибирають капітанів, придумують назви. Питання розподілені на столах команд (у однієї команди парні номери, у іншого - не парні). Питання задаються командам по черзі. На роздуми дається 1 хвилина. Якщо команда не дає правильну відповідь, право відповісти переходить до іншої команди.
1) Вступне слово ведучого
- Ми раді вітати вас в нашому інтелектуальному клубі знавців на грі «Що? Де? Коли? ». Сьогодні один проти одного грають команди знавців 7 класу. Отже, за столами сьогодні грають: (оголошуються назви команд і капітани)
- Граємо до 6 очок. Рахунок 0: 0. Перший раунд.
2) Що? Де? Коли?
Обертається дзига, вибирається номер питання
1. Конкурс «Бліц»
Команді потрібно дати відповідь на 3 питання поспіль. На роздуми дається 20 секунд. Бал зараховується в разі, якщо команда дає правильні відповіді на всі 3 питання.
Які з названих предметів, імен і явищ в переліку зайві. Через хвилину, шановні знавці, виберіть зайве і дайте обґрунтування своєї відповіді.
Дмитро Донський - Іван IV - Ігор (Ігор, тому що був правителем Київської Русі, а не Московського князівства)
Дреговичі - в'ятичі - хазари (хозари, тому що не відносяться до групи східних слов'ян)
Бортництво - полювання - землеробство (землеробство, тому що відноситься до виробничого господарства, а не привласнює)
2. Конкурс - Супер-бліц
За столом залишається один учасник від команди. У залі ідеальна тиша. Завдання складається з трьох ребусів. На розгадування кожного ребуса дається 20 секунд. Відповідь зараховується в разі, якщо правильно розгадані всі ребуси (див. Додаток).
3. Цей князь мав прізвисько, яке в переносному сенсі часто згадується сьогодні. Хресне ім'я - Василь. Здійснив 83 далеких походу. Надовго убезпечив Русь від руйнівних половецьких набігів. У повчанні князя читаємо: «Старих шануйте, як батьків, молодих - як братів. В домі своєму не лінуйтеся, але за всім доглядайте самі ». Через хвилину дайте відповідь, про яке князя йдеться.
4. Саме ця людина провів першу в історії Русі податкову реформу, встановивши розмір данини і місця її зборів; дотримуючись традиції свого часу. Жорстоко помстився за загибель близької людини; керував державою не від свого імені, а від імені сина, який був малолітнім. Через хвилину дайте відповідь, про яку людину йдеться?
5. Він був найяскравішим і загадковим царем Всея Русі. Одні історики вважають його передової особистістю, інші сприймають як помешенного. Карамзін підкреслював подвійність натури царя: з одного боку мудрий правитель, з іншого боку тиран і деспот. Успадковував престол в трирічному віці. Увага питання. Про який правителя йдеться?
6. Великий інтерес викликає у людей обряд ворожіння. Жодне серйозне справа не починалося в древні часи без спроби дізнатися напрямок долі. Проводили ворожіння за снам, поведінки тварин, нутрощів тварин. У різних народів були віщі птиці-ворожки. Увага питання. Яку птицю, провісниці з питань довголіття, шанували давні Русичі?
7. Увага. Картина Васнецова. (Виносить репродукція картини Васнецова «Покликання варягів на князювання»). Через одну хвилину скажіть, яка подія в історії Русі зображено на картині.
8. З року в рік самі вчені мужі Стародавньої Русі просиджували за цим заняттям, яке вимагало уважності, хорошої пам'яті і багато терпіння, щоб ви, шановні знавці, могли успішно вивчати історію того часу і отримати хороші оцінки з історії. Чим займалися вчені мужі?
9. Близько чотирьох тисяч років тому із загальної групи індоєвропейців виділилися відомі вам племена. Вони заселили Центральну і Східну Європу. Приблизно в 5 столітті до нової ери з'явилися окремі племінні групи. Вони освоїли території від середньої течії Дніпра до Одеру. Від Карпатських гір до Прип'яті. Увага, питання: про які племенах йдеться?
10. Це була найбільш кровопролитна битва того часу. Відбулася вона на річці, за назвою якої князь, який керував битвою отримав прізвисько, міцно закріпилася за ним в історії. Увага питання. Про яку битві йдеться?
11. «... Вони вважають, що один лише бог, творець блискавок, є владикою над усіма, і йому приносять в жертву биків і здійснюють інші священні обряди. Долі вони не знають і взагалі не визнають, що вона по відношенню до людей має якусь силу, і коли їм ось-ось загрожує смерть, охопленим чи хворобою або на війні потрапили в небезпечне становище, то вони дають обіцянку, якщо врятуються, негайно ж принесуть жертву за свою душу, і, уникнувши смерті, вони приносять в жертву те, що обіцяли, і думають, що порятунок ними куплено ціною цієї жертви. Вони шанують річки, і німф, і всякі інші божества, приносять жертви всім їм і за допомогою цих жертв виробляють і ворожіння ... »Що описав у своєму творі Прокопія Кесарійського.
12. «... І Володимир сказав ...: Якщо не прийде хто завтра на річку - чи то багатий чи бідний, чи жебрак, чи раб - хай буде мені ворог. Почувши це ... пішли люди, радіючи і кажучи: Якби не було це хорошим, не прийняли б це князь і бояри. На наступний день вийшов Володимир з попами ... на Дніпро, і зійшлося там людей без числа. Увійшли в воду і стояли там ... попи ж робили молитви ... »Увага питання. Про яку подію історії Київської Русі йде мова?
3) Заключне слово ведучого
Визначення переможця, підведення підсумків
Додатки шукайте в прикріпленому файлі