Муніципальне Казенне Загальноосвітній Установа
«Вяткінская середня загальноосвітня школа»
Урок історії в 5 класі
(за технологією критичного мислення)
«Рабство в Давньому Римі»
Автор: Бурцева Ольга Андріївна,
учитель історії та суспільствознавства.
2012 рік.
Ключі від форту знань:
урок в 5-му класі на тему «Рабство в Давньому Римі»
цілі:
познайомити учнів з особливостями рабовласництва в Стародавньому Римі; розвивати логічне мислення на основі порівняльного аналізу, виховувати гуманізм і людинолюбство.
завдання:
1. На основі повторення раніше вивченого матеріалу і в ході знайомства з новим створити уявлення про систему рабовласництва в Стародавньому Римі. Продовжити формування навичок роботи з історичними термінами.
2. Розвивати логічне мислення і здатність формулювати свої думки в процесі узагальнення вивченого.
3. Підвести дітей до висновку про самоцінність людського життя і свободи. Виховувати чесність і порядність.
Основні етапи уроку:
-
Стадія виклику: пробудити інтерес, підготувати учнів до майбутньої роботи. Озвучування мети уроку, прийняття її учнями, мотивація їх подальшої діяльності.
-
Стадія осмислення: учні стикаються з новою інформацією; намагаються вирішити ту чи іншу проблему, спираючись на відомості, надані вчителем, текст підручника чи документа.
-
Стадія роздуми (рефлексії): відбувається коригування поглядів учнів на підставі отриманої ними інформації, відбувається присвоєння нового знання. Школярі висловлюють власні ідеї і аргументують їх.
План - конспект уроку:
Організаційний момент. Стадія виклику.
Учитель: Хлопці, мені терміново потрібна дружна команда, щоб завоювати ключі від форту знань. Допоможете? (слайд №1)
Хлопці, як ви думаєте, якими якостями повинен володіти людина працюючи в команді?
Вам хотілося б дізнатися, як називається наш форт? Назва форту і тема нашого уроку збігаються. Визначимо тему уроку: прочитайте слова, які я взяла як епіграф. (слайд №2) Про якої категорії населення йдеться в цих словах? Правильно, мова йде про рабів. Назва форту, а значить і тема уроку - «Рабство в Давньому Римі». (Слайд №3) Якщо ми зуміємо зібрати за урок 9 ключів, то форт нам підкориться, і ми дізнаємося, які були особливості рабовласництва в Стародавньому Римі.
Підготовка учнів до активної і свідомому засвоєнню нового матеріалу.
Учитель: Почнемо з розминки. Ви повинні відповісти на питання, які з'являться на екрані. За правильну відповідь отримаєте монети. Якщо відповідь дати не встигнете, питання розсиплеться. Коли буде зібрано достатню кількість монет, скринька дасть вам перший ключ.
Питання по домашньому завданню:
1. Хто і з якого приводу говорив такі слова: «Все ж я вважаю, що Карфаген повинен бути зруйнований»? (слайд №4)
2. Поясніть термін «тріумф»? (слайд №5)
3. Хто такий легіонер? (слайд №6)
1-й ключ зароблений!
Стадія осмислення.
I. Складаємо кластер! (слайд №7) Хлопці, нам належить визначити джерела рабства в Стародавньому Римі. Для цього нам потрібно попрацювати з документами:
1 група «Підкорюючи ту чи іншу країну, римські полководці звертали в рабство десятки тисяч військовополонених і мирних жителів. В результаті завоювань в Римській державі з'явилася велика кількість дешевих рабів »
Назвіть джерело рабства?
2 група «В неврожайний рік доводилося брати хліборобам в борг зерно або срібло у знатного сусіда. На ділянці хлібороба ставили боргової камінь, і бідняк позбавлявся спокою і сну. Чи не віддасть він вчасно борг - відберуть у нього ділянку. І якщо такий нещасний знову не міг повернути борг, то був змушений віддавати дружину, дітей, а то і самого себе в рабство »
Назвіть джерело рабства?
3 група «Після взяття і руйнування Карфагена всі жителі міста були звернені на рабів. За кілька років до цього римський консул продав в рабство сто п'ятдесят тисяч полонених. Римські історики неодноразово повідомляють про продаж полонених і іншими римськими полководцями. Торгівля рабами ширилася і процвітала. У різних частинах Римської держави діяли рабські ринки, особливо славився ринок на острові Делос. Там йшла велика оптова торгівля, і бувало, що в день продавалося по десять тисяч рабів. Тут можна було купити раба будь-якої професії, якою завгодно національності »
Назвіть джерело рабства?
4 група «У II і особливо в I в. до н. е. Рим перетворюється в найбільш розвинене рабовласницьке держава давнини. Праця рабів повністю відтіснив вільну працю; раби стали грати роль основної продуктивної сили. Загальна кількість рабів в Стародавньому Римі не піддається точному визначенню. Рабами ставали діти рабів, тобто поширилося спадкове рабство »
Назвіть джерело рабства?
2-й ключ зароблений!
II. Зіткнення з проблемою.
Як до рабству ставилися в Стародавньому Римі та Греції, наприклад, вчені? Давайте прочитаємо і порівняємо погляди на існування рабства. (слайд №8)
Римський вчений Варрон писав:
«Тепер я буду говорити, якими знаряддями праці обробляються поля. Ці знаряддя бувають трьох видів: що говорять - раби, мукаючі - бики, німі - вози, лопати, плуги ».
Грецький вчений Аристотель писав:
«Одні знаряддя є живими, інші - неживими. Раб є одухотворена власність і найбільш досконале з усіх гармат. Одні люди створені природою бути вільними, інші - рабами. Тим людям, які за своєю природою раби, бути рабами справедливо ».
Порівняйте погляди вчених. Ваша думка з цього питання. Чи справедливо рабство? Чому?
3-й ключ отриманий!
III. Розповідь учнів з опорою на ілюстрації.
Розкажіть, як жили раби в маєтках землевласників? (слайд №9-11)
4-й ключ отриманий!
Розкажіть, як жили раби в багатих будинках? (слайд №12-13)
5-й ключ отриманий!
IV. Сюжетно-описовий розповідь вчителя.
Гладіаторами ставали найсильніші і спритні раби. Їх навчали мистецтву володіння зброєю в спеціальних школах. А після навчання змушували битися один з одним на арені для розваги присутніх римлян. Перший відомий поєдинок гладіаторів стався в 264 р до н.е. (слайд №14)
Можливо, звичай гладіаторських боїв йде від стародавніх етрусків. Вони приносили людські жертви на могилах знатних небіжчиків. Приречених на смерть людей змушували брати в руки зброю і боротися один з одним. Пізніше гладіаторські бої стали просто популярним видовищем для римського плебсу.
Гладіатори билися не тільки один з одним, але і з тваринами, наприклад, левами. Поєдинки часто бували дуже жорстокими. Як розповідають римські історики, арена ставала слизькою від крові, і її потрібно було знову посипати піском, щоб відновити бій. (слайд №15)
Участь в боях гладіаторів в Римі вважалося ганебним заняттям. У школи гладіаторів потрапляли тільки провинилися раби, злочинці і полонені. Але щасливий гладіатор ставав улюбленцем римської публіки. Йому діставалися гроші і призи. У рідкісних випадках людина, яка здобула перемогу в багатьох битвах з іншими гладіаторами, міг розраховувати на особливе визнання римського народу. Йому вручали дерев'яний меч - символ почесної відставки. Відтепер колишній гладіатор міг жити в Римі як простий римський громадянин.
Про майбутні поєдинки гладіаторів жителів Риму сповіщали за кілька днів. Організатори повідомляли число пар гладіаторів і їх озброєння. Битви проходили в амфітеатрах - відкритих спорудах, де навколо сцени рядами вгору розташовувалися місця для глядачів. Сигнал до початку смертельної сутички подавався звуком труби. Зазвичай бій йшов між двома гладіаторами. Рідше на арену виходили кілька десятків бійців. Гладіатора, який відмовився йти на бій, виганяли на арену батогами і розпеченими наконечниками копій.
Якщо під час битви гладіатор був поранений, він міг просити про помилування у римського народу, піднявши великий палець руки вгору. Тоді організатор звертався до глядачів, які і вирішували долю пораненого. Якщо вони вирішували залишити йому життя, то махали хустками, якщо ж не хотіли пощадити поваленого гладіатора - опускали великий палець руки вниз. (слайд №16-17)
V. Використання прийому «Капелюхи мислення». (слайд№18)
Використання ІКТ (перегляд відеосюжету «Гладіатор»).
I група - «біла капелюх»: нейтральна позиція, учні аналізують матеріал і витягають корисну інформацію.
II група - «червоний капелюх»: емоційне сприйняття побаченого.
III група - «чорний капелюх»: позиція «проти», критична, негативна.
6-й ключ отриманий!
VI. Наступний ключ можна отримати у старця Фура. Ходімо до нього?
(слайд №19)
Старець Фура пропонує зіграти з ним в гру «Знайди помилки». Для цього треба прочитати в підручнику про життя рабів. Потім закрити підручники і попрацювати над текстом з помилками. Помилки підкреслити, пояснити.
«Раби в Стародавньому Римі були у кожного гражданіна.Но зміст рабів обходилося дуже дорого їх власникам. Адже доводилося два рази в рік видавати рабам одяг: сорочку, плащ, дерев'яні сандалі; добре годувати. Рабів цінували, тому хворих лікували. За сумлінну працю рабів платили невелику плату. Зате за провину пороли і карали. Особливо непокірних рабів відправляли працювати в каменоломні. Лише вночі раби могли відпочити, виспатися в м'яких ліжках »(слайд№20)
7-й ключ зароблений!
VII. Наступний ключ ви отримаєте, розгадавши кросворд. Завдання кросворду. (слайд№21)
8-й ключ отриманий!
Рефлексія.
I. Складання сінквейна. (слайд №22)
9-й ключ отриманий!
II. З якими труднощами ви зіткнулися при вивченні даної теми?
III. Емоційне завершення уроку. А тепер нам залишається тільки відкрити форт під назвою «Рабство в Давньому Римі». Молодці! (слайд №23)
Виставляння оцінок за урок.
Запис домашнього завдання: О. Параграф 49, Д. Напишіть твір про застосування рабської праці від імені багатого аристократа.
Додаток:
Слова по вертикалі:
1. Карфагенский полководець.
2. Споруди для гладіаторських ігор.
3. Повелитель, головнокомандувач.
4. Високі гори на півночі Апеннінського півострова.
5. «Говорить знаряддя праці».
Слово по горизонталі:
Раб, навчений битися один з одним на потіху публіці.
1
2
3
4
5
Колізей - це символ Рима і його вікової історії. Він є найбільшим і красивим стадіоном античного світу, побудований в I столітті н. ер. і має форму амфітеатру.
Колізей був закладений імператором Веспазіано (Віспасіан) в 72 році, цим жестом він бажав ще більше поширити кривавий спорт гладіаторів. Закінчив же споруду (через вісім років) його син - імператор Тіто.
З цієї нагоди влаштували свято, що тривав рівно 100 днів. За той період часу на арені Колізею вбили 5 тисяч хижаків, привезених з північної Африки і сотні гладіаторів.
Свою назву Колізей отримав від імені величезної скульптури, що знаходиться поруч на території Domus Aurea. По-італійськи "величезний" - colosso, звідси і назва стадіону. Він має форму еліпса з діагоналями 188 і 156 метрів і периметр 527 метрів. Висота незруйнованої частини становить 57 метрів. Це чотириповерхова будівля колись була облицьована білим мармуром. Під час Середньовіччя Колізей постраждав від землетрусів, а в епоху Відродження був частково розібраний на будівництво нових римських будівель, про що свідчать великі діри. Але повернемося до римського Колізею, яким він поставав за часів своєї слави.
Чотири основні входи дозволяли здійснювати швидкий прохід на арену, а через 80 арок всього за 10 хвилин можна було опинитися на пронумерованих глядацьких місцях. Часто глядачі проводили тут кілька днів поспіль, тому приносили з собою їжу з дому. Середня місткість Колізею складала близько 50 тисяч чоловік, але могло увійти до 68 тисяч. Все це говорить про високий інженерному і архітектурному рівні конструкції. Хоча слід зауважити, що там не було туалетів з усіма наслідками, що випливають з цього обставинами.
У центрі римського Колізею перебувала арена, оточена стрільцями, які охороняли глядачів від нападу хижаків. Навколо арени була споруджена тераса, де розташовувалися імператорська ложа і ложі видних сенаторів, суддів і тат.
Імператор зі своїм наближенням мав окремий вхід. Решта зорові місця були розділені на три яруси.
Нижній ярус - знатні вельможі і багаті комерсанти, другий - для вільних громадян Риму середнього стану, останній - для простого люду. На самих верхніх рядах сиділи раби, керівники ліфтами.
Уявіть собі, що вхід в Колізей був безкоштовним. Багато імператори дбали про розвагах свого народу, щоб легше тримати його під контролем. Для цієї ж мети перед входом на стадіон безкоштовно роздавали муку для випічки хліба. Серед глядачів налічувалося багато жінок, які були затятими прихильницями цих кривавих видовищ.