Назва уроку: Уявлення про виникнення життя на Землі в історії природознавства
Тип уроку: урок-відкриття
Форми роботи: групова, індивідуальна
Мета: Ознайомити учнів з різними концепціями походження життя.
завдання:
-
Сформувати в учнів науковий, критичний підхід до філософських проблем. Вчити позбавлятися від догматизму в судженнях.
-
Активізувати розумові процеси учнів, застосовуючи активні методи навчання: дискусію, порівняння, самостійне виклад наукових гіпотез.
-
Робити щеплення терпимість до людей інакомислячих, поважати їхню думку.
Устаткування: слайд-презентація
завдання
Вимоги до результатів освоєння теми уроку учнями:
-
Комунікативні: висловлення своєї точки зору, вміння ставити запитання, взаємодіяти в групі при виконанні дослідницьких завдань, вміння розповісти іншому про гіпотези зародження життя, ініціативне співробітництво в зборі інформації;
-
Регулятивні: дія цілепокладання, уміння перетворювати практичні завдання в пізнавальну, вміння висловлювати припущення і його довести, вміння рефлексувати свої дії по цілі;
-
Пізнавальні: вміння визначити поняття «життя», структурування знань з особистого досвіду, вибір підстави для порівняння гіпотез про виникнення життя, побудова логічних ланцюжків з встановленням причинно-наслідкових зв'язків між поняттям «життя» і гіпотезами про виникнення життя;
-
Особистісні: розвиток навичок співпраці з однолітками, освоєння основ толерантного і міжкультурної взаємодії в колективі; розвиток самостійності; формування усвідомленої мотивації до виконання завдання; формування інтелектуальних умінь (доводити, будувати міркування, аналізувати, порівнювати, робити висновки).
Тип уроку: урок формування нових знань.
Педагогічні технології:
-
Розвитку критичного мислення через читання та письмо (РКМЧП).
-
Проблемного діалогу.
-
Технологія дослідницького навчання
-
Технологія колективного способу навчання
Обладнання: комплект мультимедійного обладнання (комп'ютер, проектор, екран); малюнки підручника.
Хід уроку
етап
діяльність педагога
діяльність учнів
УУД
організаційний момент
Дорогі хлопці, шановні гості я радий вітати вас на уроці-відкритті.
особистісні УУД
розвиток самостійності; формування усвідомленої мотивації до виконання завдання; формування інтелектуальних умінь (доводити, будувати міркування, аналізувати, порівнювати, робити висновки).
Целепологание і визначення теми уроку
Що зашифровано під знаком питання? (Слайд 1)
життя
комунікативні УУД
висловлення своєї точки зору, вміння ставити запитання, взаємодіяти в групі при виконанні дослідницьких завдань
Пізнавальні УУД
вміння визначити поняття «життя», побудова логічних ланцюжків з встановленням причинно-наслідкових зв'язків між поняттям «життя» і гіпотезами про виникнення життя;
повторення вивченого
Проблема життя - її виникнення, сутність, існування в матеріальному і духовному аспектах, її розвиток і призначення є однією з актуальних проблем науки взагалі і біологічної науки зокрема.
Що ж таке життя?
Численні визначення життя можна звести до двох концепцій:
1.Согласно першому, життя визначається субстратом, носієм її властивостей.
2. Згідно з другим, життя визначається як сукупність специфічних фізико-хімічних процесів.
Познайомимося з найбільш відомими визначеннями життя цих двох концепцій.
(Визначення Ф.Енгельса і М. Волькенштейна), (Слайд 2, 3)
І все ж не одне визначення не є повним, оскільки не дає відповіді на питання, чим живе відрізняється від неживого?
Єдиний спосіб описати життя - це перерахувати основні властивості живого.
Питання: Назвіть властивості живого. (Слайд 4)
Питання: Чи кожне з цих властивостей, притаманне тільки живому? Відповідь аргументуйте.
Питання: Виділіть з перерахованих властивостей суттєві для визначення життя.
Точно також як немає однозначної відповіді на питання, що таке життя? Немає і однозначної відповіді на питання, як життя виникло на нашій планеті?
З давніх-давен і до нашого часу було висловлено незліченну кількість гіпотез про походження життя. Всі їх різноманіття зводитися до двох взаємовиключних точок зору - біогенез і абіогенезу. (Слайд 5)
Гіпотези, що стосуються виникнення життя, різноманітні. Серед головних слід згадати наступні гіпотези: креаціонізм, самозародження, панспермия, стаціонарного стану, хімічна.
До сьогоднішнього уроку я просив вас розділитися на групи, кожна з яких, познайомившись із суттю однією з гіпотез, донесе її до інших. Хотілося б сказати, що підготовлені хлопцями повідомлення не ставили собі за мету дати однозначну відповідь або нав'язати вам одну з точок зору на питання про походження життя. Навпаки, ми спробували зіставити різні підходи до цієї проблеми, в надії, що почутий на уроці матеріал спонукає вас до власних роздумів на цю тему, дасть поживу для самостійних досліджень в подальшому.
По ходу виступів ви самостійно можете заповнити лист 3
Аналіз інформації слайда. ЖИТТЯ
Відповідь на це питання викликає утруднення не тільки у вас. Дати точне визначення життя надзвичайно важко, але все-таки такі спроби були зроблені неодноразово.
Висновок: таким чином, за Енгельсом, матеріальним носієм життя є білок, спосіб її існування - самовідновлення, а механізм самовідновлення - обмін речовин.
За Волькенштейна, носієм життя є білок і нуклеїнові кислоти, сутність життя як самовідтворюється системи пов'язана, зі здатністю постійно обмінюватися речовиною і енергією з навколишнім середовищем.
Відповідь: Ні, можна привести приклад з неживої природи. Зріст: бурулька, розмноження - комп'ютерний вірус, рух - заводна іграшка.
відповідь: Основні (істотні) властивості це ті, без яких не може існувати предмет. Для живих організмів це особливий хімічний склад і обмін речовин, так як вони забезпечують всі інші властивості.
комунікативні УУД
висловлення своєї точки зору, вміння ставити запитання, взаємодіяти в групі при виконанні дослідницьких завдань
Пізнавальні УУД вміння визначити поняття «життя», побудова логічних ланцюжків з встановленням причинно-наслідкових зв'язків між поняттям «життя» і гіпотезами про виникнення життя;
регулятивні УУД
дію цілепокладання, уміння перетворювати практичні завдання в пізнавальну, вміння висловлювати припущення і його довести, вміння рефлексувати свої дії по цілі;
Пізнавальні УУД
вміння визначити поняття «життя», структурування знань з особистого досвіду, вибір підстави для порівняння гіпотез про виникнення життя, побудова логічних ланцюжків з встановленням причинно-наслідкових зв'язків між поняттям «життя» і гіпотезами про виникнення життя;
Робота з інформаційних листів
Обговорення Гіпотіза
висновок
Отже, погортаємо сторінки історії, і послухаємо, які аргументи на користь своєї точки зору приводили прихильники кожної з гіпотез.
1. Креоціонізм
2. Гіпотеза самозародження життя.
3. Гіпотеза стаціонарного стану.
4.Гіпотеза панспермії.
5.Хіміческая гіпотеза:
(Слайд 15)
(Слайд 16)
(Слайд 17). В
комунікативні УУД
висловлення своєї точки зору, вміння ставити запитання, взаємодіяти в групі при виконанні дослідницьких завдань, вміння розповісти іншому про гіпотези зародження життя, ініціативне співробітництво в зборі інформації;
Пізнавальні УУД
вміння визначити поняття «життя», структурування знань з особистого досвіду, вибір підстави для порівняння гіпотез про виникнення життя, побудова логічних ланцюжків з встановленням причинно-наслідкових зв'язків між поняттям «життя» і гіпотезами про виникнення життя;
підсумок уроку
рефлексія
висновок
Адже питання віри в гіпотзу про виникнення життя на нашій планеті
, А кому-то потрібен час, щоб глибоко вникнути в суть проблеми.
виникнення життя.
А зараз спробуємо поміркувати разом. (слайд 18, 19, 20,21, 22)
Можливо, у когось, після сьогоднішнього уроку, з'явилося більше питань, ніж відповідей. Я думаю, що це стане приводом для вашої самостійної роботи в подальшому, з питання