Волошина Наталія Іванівна
викладач іноземної мови
Кропоткін, 2013
Відкритий урок по темі «Історія Олімпійських ігор» (1 курс)
Дисципліна: «Англійська мова»
Викладач: Волошина Н.І.
Тип заняття: комбіноване
Методи навчання: інструктивно-практичний, частково-пошуковий, дедуктивний, фронтальний.
Методичні прийоми: наочний, індивідуальна самостійна робота, фронтальне опитування, активні методи навчання.
Цілі заняття:
1. Навчальна:
вміти:
- Учні повинні вміти читати і перекладати текст «Історія Олімпійських ігор»
- Розуміти питання по тексту і відповідати на них
- Вміти складати чотири типи питальних пропозиції (загальний, спеціальний, альтернативний і розділовий) - Контроль навченості учнів
2. Виховна:
- Формування всебічно і гармонійно розвиненої особистості.
- Виховання інтересу до країни мови, що вивчається
- Виховання культури спілкування
3. Розвиваюча:
- Розвивати пізнавальні здібності учнів.
- Розвиток особистісного мислення, здатності до здогаду.
- Розвивати уміння навчатися і бажання вчитися, вдосконалюватися.
- Розвивати уміння працювати з літературою та іншими джерелами інформації.
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні зв'язки: Російська мова, література, історія
оснащення:
-
Предметні картинки із зображенням олімпійських чемпіонів,
талісмани зимової Олімпіади в Сочі 2014 ________________
-
Портрети видатних людей Барона П'єра де Кубертена, Зевса
-
Роздатковий матеріал текст «Історія Олімпійських ігор»,
-
Наочний матеріал кросворд
-
Відео та аудіо матеріал
хронокарта заняття
№
етапи заняття
Час (хв)
1
організаційний момент
5
2
Введення в тему: постановка цілей і завдань
3
3
Контроль вихідного рівня знань: читання і переклад тексту
1 3
4
Відповіді на запитання
5
5
рішення кросворду
7
6
Физкультминутка
2
7
Робота з граматичним матеріалом у дошки
7
8
Підведення підсумків заняття.
2
9
Завдання на будинок
1
Планування основних етапів заняття:
1. Організаційний момент.
Викладач вітає групу
2. Введення: постановка цілей і завдань.
Викладач оголошує тему заняття, ставить перед учнями мети і завдання. Перегляд відео фільму про «Олімпійські ігри»
3. Контроль вихідного рівня знань.
Читання і переклад тексту «Історія Олімпійських ігор» (додаток 1)
-
Відповіді на запитання.
Учні відповідають на запитання викладача по текст (додаток 2)
5. Рішення кросворду біля дошки.
Учні колективно вирішують кросворд (додаток 3) Прослуховування пісні про Олімпійські ігри
6. Робота учнів з граматичним матеріалом у дошки
(додаток 4).
7. Підведення підсумків заняття.
Викладач оцінює роботу кожного учня, виставляє оцінки.
8. Завдання додому.
Викладач задає домашнє завдання на наступне заняття.
9. Прощання.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
викладач вітає групу
Teacher:
- Good morning students.
- Good morning teacher.
- I want to know who is absent today.
(перевірка наявності учнів за списком)
II. Вступ в тему.
Teacher:
- Students, look on the screen I offer you to watch the film .
(перегляд відеофільму про історію виникнення Олімпійських ігор в Стародавній Греції)
Teacher:
- What do you think about the theme of our lesson today ?
Student:
- I think our theme today is "The history of the Olympic Games"
Teacher: -
- Yes, today we shall speak about the history of the Olympic Games and
learn to make four types of interrogative sentences.
Take your notebooks and write the date and topic of our lesson today
III.Контроль вихідного рівня знань.
Teacher:
- What was your home task for today?
Student:
Перевірка домашнього завдання читання і переклад тексту, Олімпійські ігри, відповіді на питання за змістом прочитаного. (Додаток -1,2
IV. Актуалізація опорних знань.
Teacher:
- Students look at the blackboard what can you on it ?
Student:
- We can see a crossword about the Olympic Games .
Teacher:
- All right. And now we are all together decide the crossword .
(Рішення кросворду (додаток -3).
V. Физкультминутка.
Teacher - And now we'll interrupt our excursion. Are you tired? Let's get some rest! Stand up and repeat after me. Здоров'язберігаючих пауза (додаток -4)
This is my right hand,
I'll raise it up high (Raise the right hand)
This is my left hand,
I'll touch the sky. (Raise the left hand)
Right hand, (Show the right palm)
Left hand, (Show the left palm)
Roll them around. (Roll hands around)
Left hand, (Show the left palm)
Right hand, (Show the right palm)
Turn around, turn around.
VI. Вивчення нового матеріалу.
Teacher:
- Proceed to the main part of our lesson. Today we learn the topic «Types of interrogative sentences». Learn how to make general, special, alternative and dividing questions. (Додаток - 5).
Робота біля дошки.
VII. Аналіз результатів уроку.
Рефлексія.
Teacher:
- What interesting things have you learned today?
Student:
Teacher:
Student:
- February 6, 2014 in our country will be held XXII Winter Olympic Games
Teacher:
Student:
Teacher:
Student:
- I liked solve crossword.
- I liked to make sentences at the blackboard.
- I liked to answer questions on the text.
Виставляння оцінок з коментарями викладача.
Homework:
Teacher:
- Your homework will be to write composition about your favorite winter sport .
You may use internet resources:
- http://www.nigma.ru
- http://www.google.ru
- http://www.rambler.ru
- http://www.yandex.ru
Students, stand up. The lesson is over, good bye.
Students:
додаток №1
Olympic Games
The Olympic Games are a major international event and they house different competitions in summer and winter sports .
And now a little bit of the history of the Olympics . The original Olympic Games began in ancient Greece in 776 BC (слайд 1). These games were part of a festival held every fourth year in honour of God Zeus (слайд -2) in the town called Olympia. It was a great athletic festival, including competitions in wrestling, foot racing and chariot racing, rowing and others.
The Olympic Games began more than two thousand years ago . Since then they are still the grounds of competition for the world's greatest athletes . At the very beginning the Olympic Games used to be a competition for the citizens of ancient Greece and of other nearby countries . And now they have developed into a worldwide, commercially oriented event.
The early Olympic Games started in 776 BC in ancient Greece. Greek people found those games so important that they used periods in between the Games to date important historical events . The winner of the Games got very good prizes - free food and housing for life. Poets mentioned the winners in their poems, architects made sculptures of winner athletes, and they became popular throughout Greece. So, winning the Olympic Games made you a national hero . It was already an honor to take part in the Games . People from Italy, Sicily, Asia, Africa, and Spain all made the long way to Olympia . And all the famous people of the time attended the Games .
Olympia was chosen as a sight of the Games because it was seen as a neutral area . It was also a beautiful green valley accessed by two rivers . The Olympia was also the place where the wild olive tree grew . And the Crown Olive became the only prize won at Olympia . One Persian leader who fought against Greece noticed that Greek people loved fighting not for gold and money but purely for the sake of excelling . Originally there was only one race. It was a sprint and the winners got a prize - an olive wreath.
Time went on and other races and other sports were 1894 baron Pierre de Coubertin (слайд -4) founded the International Olympic Committee.In the 20th century Winter Olympic Games were created for ice and snow sports.
The Olympic Games now are held every 2 years Winter Olympic Games coming after Summer Olympic Games . Then the Paralympic Games were added for people with physical disabilities and Youth Olympic Games for teenage athletes . The growing importance of the Mass Media made the Olympic Games commercial .
There are over 13,000 athletes that compete at Summer and Winter Olympics in 33 different sports and nearly 400 events. The first, second and third place winners in each event receive gold , silver or bronze Olympic medals, respectively. (слайд 5-9)
The Games now give the chance to different sportsmen to get national or even international fame . And the Games also give an opportunity for the host city and country to show themselves to the won (слайд -10).
словник:
The Olympic Games, the Olympics - Олімпійські ігри,
a competition - змагання
a major international event - одне з основних міжнародна подія,
an athlete - атлет,
ancient Greece - стародавня Греція,
worldwide - по всьому світу,
to date historical events - датувати історична подія,
a winner - переможець
a sculpture - скульптура
a national hero - національний герой,
honor - слава,
Olympi a - Олімпія (місто в Стародавній Греції, місце проведення Олімпійських ігор),
a sight of the Games - місце ігор,
wild olive tree - дике оливкове дерево,
for the sake of excelling - заради переваги, перемоги,
a sprint - біг на коротку дистанцію, спринт,
an olive wreath - оливковий вінок,
Pierre de Coubertin - П'єр де Кубертен,
the International Olympic Committee - Міжнародний Олімпійський Комітет,
Winter Olympic Games - Зимові Олімпійські ігри,
Summer Olympic Games - Літні Олімпійський Ігри,
the Paralympic Games - Паралімпійські ігри (міжнародні спортивні змагання спортсменів-інвалідів),
people with physical disabilities - люди з обмеженими можливостями,
to give the chance - давати шанс
Додаток № 2
Questions
«Olympic Games»
-
What is this text about?
-
How many kinds of Olympic Games do you know ?
-
What are the Olympic Games?
-
What country are the Olympic Games founded?
-
What year were the first Olympic Games?
-
What prizes did the winners get in ancient Greece ?
-
What did the architects do for winners in ancient Greece ?
-
What town was as a sight of the Games ?
9. What tree was the main tree in Olympia?
10. What did Baron Pierre de Coubertin do for the Olympic Games ?
11. How often are the Olympic Games held in our days ?
12. What medals do the winners receive?
13. What is the Paralympics Games?
14. When will the next Olympic Games be held?
Додаток -3.
Crossword: «The Olympic Games»
H orizontally:
1. They are an international event in the sports world .
2. The country in which originated the Olympic Games.
3. The tree was a symbol of the Olympic Games in Olympia .
4. The founder of the International Olympic Committee.
5. The name of the God of Olympia, in whose honor were held Olympic Games from 776 BC
Vertical:
1. The city, which became the symbol of the games in Ancient Greece .
2. It receives an athlete, take the prize place.
3. Running for a short distance.
4. The first athletes who participated in the Olympic Games .
5. They were made by the architects for the winners in Ancient Greece .
3.
4.
1.
2.
4.
5.
2.
3.
5.
Додаток -3.
Crossword «Olympic Games»
Horizontally:
1. They are an international event in the sports world . (Olympic Games)
2. The country in which originated the Olympic Games. (Greece)
3. The tree was a symbol of the Olympic Games in Olympia . (Olive)
4. The founder of the International Olympic Committee. (Coubertin)
5. The name of the God of Olympia, in whose honor were held Olympic Games from 776 BC (Zeus)
Vertical:
1. The city, which became the symbol of the games in Ancient Greece . (Olympia)
2. It receives an athlete, take the prize place. (Medal)
3. Running for a short distance. (Sprint)
4. The first athletes who participated in the Olympic Games . (Athletes)
5. They were made by the architects for the winners in Ancient Greece . (Sculptures)
3. S
P
4. C
O
U
B
E
R
T
I
N
1. O
L
Y
2. M
P
I
C
G
4. A
M
E
5. S
L
E
N
T
C
I
D
T
H
U
M
A
L
L
P
L
2 .G
R
E
E
C
E
P
3. O
L
I
V
E
T
T
A
E
U
5. Z
E
U
S
R
E
S
Додаток - 4.
Фізкульмінутка
This is my right hand,
I'll raise it up high (Raise the right hand)
This is my left hand,
I'll touch the sky. (Raise the left hand)
Right hand, (Show the right palm)
Left hand, (Show the left palm)
Roll them around. (Roll hands around)
Left hand, (Show the left palm)
Right hand, (Show the right palm)
Turn around, turn around.
Це моя права рука,
Я піднімаю його високо вгору (підняти праву руку)
Це моя ліва рука,
Я буду торкатися до неба. (підняти ліву руку)
Права рука, (показують праву долоню)
Ліва рука, (показати ліву долоню)
Згорнути їх навколо. (рулон руками навколо)
Ліва рука, (показати ліву долоню)
Права рука, (показують праву долоню)
Повернись, повернись.
Додаток-5.
ТИПИ питального речення.
В англійській мові існують чотири типи питальних речень:
загальний; спеціальний; альтернативний, і розділовий.
-
Загальний тип питального речення полягає в тому, що, питання задається до всіх членів пропозиції і завжди починається з дієслова.
Він перебуває вдома. He is at home.
Схема загального питання
-
Загальний питання: Is he at home?
2. Спеціальний тип питального речення полягає в тому, що, питання задається до якого-небудь члена речення і завжди починається з питальних займенників.
питальні займенники
Who - хто?
What - що? Котрий?
When - коли?
Where - де? куди?
Whom - кого?
Whose - чий? чия? чиє? чиї?
Why - чому?
Which -який? який?
How - як?
How many - скільки? (з обчислювальними іменниками однини і мн.ч..Іх можна порахувати книга-книги).
How much - скільки? (Тільки з неісчісляемимі іменниками. Вони бувають тільки однини повітря, сир, цукор).
P. S. Коли ми запитуємо про професії людини, використовуємо питальний займенник What.
хто він? - Він доктор. What is he? - He is a doctor.
Коли ми запитуємо про ім'я людини, родинних відносинах між людьми, використовуємо питальний займенник Who.
хто вона? - Вона Вікторія. Who is she? - She is Victoria.
Хто вони? - Вони мої батьки. Who are they? - They are my parents.
ЗАПАМ'ЯТАТИ: Слово, до якого задається питання, ніколи в питальних речень не вживається.
Схема спеціального питання
питальне
займенник
питальне
займенник
2. Спеціальний питання: Де він? Where is he ?
3. Альтернативний тип питального речення полягає в тому, що, таке питання завжди містить в собі право вибору «або ... або» і він завжди починається з дієслова. В середині альтернативного питання стоїть союз or.
Наприклад: Він перебуває вдома або в школі. В альтернативному питанні другий варіант порівняння завжди придумується самостійно.
Схема альтернативного питання
or
3. Альтернативний питання: Is he at home or at school?
4.Разделітельний тип питального речення полягає в тому, що, первинну пропозицію переписується без зміни, в кінці ставиться кома і вигук: «чи не так?», «чи не так?».
Схема розділового питання - 1
not
4 A. Розділовий питання: Чи не is at home, is not he (завжди приватне місць-ня)?
Схема розділового питання - 2
not
4 - Б.розділовий питання: He is not at home, is he?
Складіть чотири типи питання до кожної пропозиції.
-
Apples are on the table.
-
Sonya is a teacher.
3. He is in the kitchen